Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak zabezpieczyć prywatną pożyczkę”

1 komentarz

„jak zabezpieczyć prywatną pożyczkę” – zapytał ktoś w wyszukiwarce. Trzeba tu rozróżniać dwie kwestie. Pierwsza jest związana z możliwością wykazania że pożyczka faktycznie została udzielona i jest wystarczająco udokumentowana. Czyli, dobrze jest mieć pisemną umowę pożyczki, weksel, a optymalnie oświadczenie pożyczkobiorcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji sporządzone w formie aktu notarialnego. Jeżeli jest to tylko umowa pożyczki na piśmie, to należy zadbać o to aby była w niej adnotacja o tym, iż pożyczkobiorca otrzymał kwotę pożyczki, chyba że jej przelew nastąpił na jego konto (wskazane). Przy okazji, dobre oferty kont osobistych są tutaj.

Musisz sobie uświadomić, że dokonanie powyższych czynności wcale nie zapewnia odzyskania pożyczki. Jak o mnie chodzi więc, to pod pojęciem zabezpieczenia pożyczki rozumiem ustanowienie zabezpieczenia rzeczowego które umożliwi skuteczne jej egzekwowanie gdy dłużnik nie zwróci jej dobrowolnie. Chodzi więc o zabezpieczenia rzeczowe – najlepsze to hipoteka na nieruchomości pożyczkobiorcy, ewentualnie zastaw na rzeczy ruchomej, najczęściej na jego samochodzie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

08/07/2011

kategoria pożyczki prywatne

1 komentarz do '„jak zabezpieczyć prywatną pożyczkę”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak zabezpieczyć prywatną pożyczkę”'.

 1. Kiedyś zrobiłem swój ranking sposobów zabezpieczania wierzytelności (http://www.remitent.pl/najlepsze-sposoby-zabezpieczenia-wierzytelnosci/887)

  1. Kaucja w gotówce
  2. Gwarancja zapłaty (bankowa, ubezpieczeniowa)
  3. Zastaw na nieruchomościach lub ruchomościach
  4. Dobrowolne poddanie się egzekucji
  5. Weksel
  6. Inne umowy pisemne
  7. Umowy ustne
  8. Bez umowy

  Lech

  8 Lip 11 10:52

Skomentuj