Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prowadzi dużą firmę…

komentarzy 6

Taki znów mail: Na wstępie chciałbym przedstawic sprawę ,chodzi o opornego dłuznika z …, który pozyczył 130 000zł w 2000r. czy jesteście państwo w stanie ten dług sciągnąć, dodam że dług był pożyczką prywatną na umowę, którą mam. Z tego co wiem to na dzień dzisiejszy ta osoba prowadzi dużą firmę. Proszę o kontakt jeżeli jesteście zainteresowani windykacją. Zaznaczam że nie chcę ponosić żadnych kosztów do momentu wyjaśnienia sprawy.

Pani pozwoli jednak jego dane, chcielibyśmy go jednak najpierw trochę sprawdzić. Albowiem „prowadzi dużą firmę” nie wystarczy. Jest O.K. gdy „prowadzi dużą firmę” jako jej właściciel (wtedy majątek firmy to jego majątek) ale niekoniecznie O.K. gdy „prowadzi dużą firmę” jako prezes – np. spółkę z o.o. Już niejeden prywatny pożyczkodawca skakał najpierw z radości że pożycza kasę na wysoki procent „prezesowi dużej firmy”, wymachując jego imponującą wizytówką. Później zaś klął na czym świat stoi gdy dowiedział się że „prezes dużej firmy” nie ma żadnego majątku a jako prezes spółki zarabia tylko minimum krajowe – kwota wolna od zajęcia komorniczego. Często w takich sytuacjach za to córka prezesa ma się świetnie jako udziałowiec tejże spółki, ale wara od niej wierzycielowi skoro to tatuś jest pożyczkobiorcą a nie ona i nie spółka. A odpowiedzialność subsydiarna nie działa w obie strony 🙂 – prezes, owszem, może ponosić odpowiedzialność za długi spółki, ale spółka za prywatne długi prezesa – nie.

Przeczytaj też: Nieściągalny dłużnik został prezesem w nieźle prosperującej spółce z o.o.

P.S. Dopisek od pani na moje pytanie kiedy minął termin zwrotu pożyczki:

termin pożyczki upłynął 31.12.2000r. jest to umowa pożyczki, która jest umową wekslową z wekslem in blanco.

No to już nic nie chcę od Pani, roszczenie jest przedawnione, termin przedawnienia prywatnej pożyczki to 10 lat. Nie przyjmę tego czegoś. Pytanie, co to teraz w ogóle jest, nawet do KRD tego nie wrzucisz, bo to prywatny dług a nie firmowy, a tytułu wykonawczego pewnie nie uzyskasz, bo dłużnik podniesie zarzut przedawnienia. Pani, jakie to uczucie dla wierzyciela, przedawnić  130 tys. zł.?

Pozostaje ewentualnie postępowanie karne, proszę przeczytać: Przedawnione roszczenie a wyłudzenie

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/07/2011

kategoria: dłużnicy

Komentarze do 'Prowadzi dużą firmę…'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Prowadzi dużą firmę…'.

 1. „Prowadzi dużą firmę” jest tak samo bez sensu jak jeździ super wypasioną furą: BMW, Mercedesem, Audi”. Później się właśnie okazuje, że spółka ma zyski, ale prezes ma minimalną pensję lub wcale, oraz że auto jest w leasingu i jako takie nie stanowi własności prezesa ani spółki, którą ów prezes zarządza…

  Rex

  4 Lip 11 20:57

 2. Chyba minimalnie wyprzedził Twój komentarz mój dopisek „P.S.” po otrzymaniu drugiego maila od tej Pani. Dług przedawniony.

  admin

  4 Lip 11 20:59

 3. No, chyba żeby coś jeszcze z tym wekslem kombinować, ale ja nie będę…

  admin

  4 Lip 11 21:04

 4. Ano, minimalnie wcześniej się wpisałem 🙂

  A z tym wekslem to ona powinna kombinować. Jeżeli ma weksel in blanco i bez deklaracji wekslowej… to szanse jakieś są.

  Rex

  4 Lip 11 21:48

 5. Gdzie szukać takich pożyczek? 🙂

  DG

  5 Lip 11 11:07

 6. Hahaha – ja też bym taką pożyczkę zaciągnął. Co do kwoty – bez ograniczeń co do ilości zer przed przecinkiem 😀

  Rex

  5 Lip 11 12:36

Skomentuj