Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Już pozew opłaciłem a tu … upadłość.

komentarze 2

20 minut temu zdefiniowałem na koncie firmowym przelewy na poniedziałek, opłata wpisowa od pozwu 3779,00 zł, bo adwokat pozew już napisał. Dobrze że przed chwilą znów zadzwonił i mówi że w rządowej wyszukiwarce KRS już figuruje nasz dłużnik z dopiskiem w nazwie „w upadłości likwidacyjnej”. No, to anulowałem przelewy.

Przeczytaj też: „upadłość a windykacja”

Dobra rada, przed samym złożeniem pozwu sprawdźcie (jeszcze raz) czy aby „przed chwilą” nie ogłoszono upadłości dłużnika. Byłbym w plecy ww. opłatę od pozwu (i zaliczkę adwokacką) gdyby nie czujność prawnika. No tak, złożylibyśmy pozew i dopiero po wydaniu nakazu zapłaty dowiedzielibyśmy się że dłużnik – pozwany „padł”.  A wówczas nici z tytułu wykonawczego, syndyk spienięża (nieistniejący) majątek upadłej spółki, nie można prowadzić windykacji ani komorniczego postępowania egzekucyjnego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

02/07/2011

kategoria: upadłość

Komentarze do 'Już pozew opłaciłem a tu … upadłość.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Już pozew opłaciłem a tu … upadłość.'.

 1. Przed dostarczeniem pozwu stronie, można bez konsekwencji wycofać powództwo i otrzymać z powrotem opłatę sądową.

  Lech

  2 Lip 11 19:22

 2. Wiem, ale jak napisałem, dopiero zapewne po wydaniu nakazu zapłaty (po doręczeniu pozwu stronie) dowiedzielibyśmy się o tym, gdyby adwokat teraz nie sprawdził. Zapewne syndyk odpowiedziałby na nakaz do sądu albo nawet nakaz uprawomocniłby się i dopiero komornik powiadomiłby nas o tym, że spółka upadła.

  W tym drugim przypadku dodatkowo poniósłbym pełne koszty adwokackie (3600 zł.) i wstyd byłoby mi nawet wspomnieć – nie wspomniałbym mecenasowi żeby mi zwrócił…

  admin

  2 Lip 11 19:42

Skomentuj