Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pracodawca nie płaci i nie upada

komentarze 3

Mail w sprawie windykacji zaległego wynagrodzenia:

Mam pytanie..firma przez problemy finansowe zwolniła wszystkich pracowników i nie wypłaciła należnego wynagrodzenia parę miesięcy do tyłu. Tym samym nie chce ogłosić upadłości, żeby poprzez sąd pracy nie musieć spłacić zaległości pracowniczych (większość pracowników już firmę podała w roku 2010), ale polubownie poprzez windykację też nie chce spłacić zobowiązań pracowniczych (info od jednej firmy windykacyjnej). Zresztą nawet jakby ogłosili upadłość, to i tak pracownicy nic nie dostaną, bo pracodawca ponad rok nie płacił składek. Ja w tym momencie jestem przez nich na bezrobociu (mam dwójkę malutkich dzieci-jestem po macierzyńskim + kredyty, są mi winni ponad 7 tys., i z tego co się dowiedziałam, sami mi nie oddadzą, bo oficjalnie nie mają z czego. Maja jakies maszyny i samochody ale to jest wszystko w leasingu. Jaka jest szansa na odzyskanie tych pieniędzy? I jaki procent pobierają Państwo już z odzyskanego długu w moim przypadku? Proszę o pilną odpowiedź.

Zakładam że chodzi o spółkę z o.o., ale niekoniecznie. Trochę pisze Pan od rzeczy, ale nieważne teraz. Tak czy owak, skieruj Pan pozew o zapłatę i już a później do komornika i uzbrój się w cierpliwość bo zapewne nic nie odzyska dla Pana i umorzy postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne.  I wtedy pozwij Pan członków zarządu na podstawie odpowiedzialności subsydiarnej za długi spółki. Od nich jako od osób  może odzyskasz pieniądze.

Upadłość dłużnika, jej ogłoszenie przez sąd, to moim zdaniem najgorszy syf jaki może przytrafić się wierzycielowi. Wtedy już nie możesz prowadzić windykacji i od syndyka (spienięża majątek upadłej w celu zaspokojenia wierzycieli) ja jako wierzyciel jeszcze ani grosza nie otrzymałem. Z tym że wierzytelności pracownicze są wyżej w pier…lonej kolejności zaspokajania. W opisanej sytuacji jednak wniosek o ogłoszenie upadłości zapewne zostałby oddalony przez sąd z powodu braku majątku spółki. Dlatego marsz do sądu pracy po wyrok.

30/06/2011

kategoria: upadłość

Komentarze do 'Pracodawca nie płaci i nie upada'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Pracodawca nie płaci i nie upada'.

 1. No i pamiętać zawsze o art. 282 kp

  PRawo

  30 Cze 11 17:11

 2. Jestem osobą posiadającą prawomocny wyrok sądu (z rygorem natychmiastowego wykonania) z którego wynika, że mój były pracodawca ma mi wypłacić 10 200,00 złotych odszkodowania plus odsetki – niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałem tych pieniędzy. Dodam, że zajmowało się tą sprawą już dwóch komorników i jedna firma windykacyjna jednakże bez żadnych efektów. Sprawa się ciągnie już od 2011 roku, proszę o informację, czy podejmiecie się Państwo tej windykacji ?

  Kazia

  21 Kwi 16 17:47

 3. Już prawie od roku nie oprowadzę firmy windykacyjnej. Mogę ewentualnie bezpłatnie coś poradzić, jak Pani chce, to prosze mailem opisać temat, historię sprawy.

  admin

  21 Kwi 16 17:51

Skomentuj