Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pracodawca nie płaci i nie upada

komentarze 3

Mail w sprawie windykacji zaległego wynagrodzenia: Mam pytanie.. firma przez problemy finansowe zwolniła wszystkich pracowników i nie wypłaciła należnego wynagrodzenia parę miesięcy do tyłu. Tym samym nie chce ogłosić upadłości, żeby poprzez sąd pracy nie musieć spłacić zaległości pracowniczych (większość pracowników już firmę podała w roku 2010), ale polubownie poprzez windykację też nie chce spłacić zobowiązań pracowniczych (info od jednej firmy windykacyjnej). Zresztą nawet jakby ogłosili upadłość, to i tak pracownicy nic nie dostaną, bo pracodawca ponad rok nie płacił składek. Ja w tym momencie jestem przez nich na bezrobociu (mam dwójkę malutkich dzieci-jestem po macierzyńskim + kredyty, są mi winni ponad 7 tys., i z tego co się dowiedziałam, sami mi nie oddadzą, bo oficjalnie nie mają z czego. Maja jakies maszyny i samochody ale to jest wszystko w leasingu. Jaka jest szansa na odzyskanie tych pieniędzy? I jaki procent pobierają Państwo już z odzyskanego długu w moim przypadku? Proszę o pilną odpowiedź.

Zakładam że chodzi o spółkę z o.o., ale niekoniecznie. Trochę pisze Pan od rzeczy, ale nieważne teraz. Tak czy owak, skieruj Pan pozew o zapłatę i już a później do komornika i uzbrój się w cierpliwość bo zapewne nic nie odzyska dla Pana i umorzy postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne.  I wtedy pozwij Pan członków zarządu na podstawie odpowiedzialności subsydiarnej za długi spółki. Od nich jako od osób  może odzyskasz pieniądze.

Przeczytaj też: To teraz wal w prezesów. We wszystkich, dalej!

Upadłość dłużnika, jej ogłoszenie przez sąd, to moim zdaniem najgorszy syf jaki może przytrafić się wierzycielowi. Wtedy już nie możesz prowadzić windykacji i od syndyka (spienięża majątek upadłej w celu zaspokojenia wierzycieli) ja jako wierzyciel jeszcze ani grosza nie otrzymałem. Z tym że wierzytelności pracownicze są wyżej w kolejności zaspokajania. W opisanej sytuacji jednak wniosek o ogłoszenie upadłości zapewne zostałby oddalony przez sąd z powodu braku majątku spółki. Dlatego marsz do sądu pracy po wyrok.

Przeczytaj też: Upadłościowe wydarzenie historyczne

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

30/06/2011

kategoria upadłość

Komentarze do 'Pracodawca nie płaci i nie upada'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Pracodawca nie płaci i nie upada'.

 1. No i pamiętać zawsze o art. 282 kp

  PRawo

  30 Cze 11 17:11

 2. Jestem osobą posiadającą prawomocny wyrok sądu (z rygorem natychmiastowego wykonania) z którego wynika, że mój były pracodawca ma mi wypłacić 10 200,00 złotych odszkodowania plus odsetki – niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałem tych pieniędzy. Dodam, że zajmowało się tą sprawą już dwóch komorników i jedna firma windykacyjna jednakże bez żadnych efektów. Sprawa się ciągnie już od 2011 roku, proszę o informację, czy podejmiecie się Państwo tej windykacji ?

  Kazia

  21 Kwi 16 17:47

 3. Już prawie od roku nie oprowadzę firmy windykacyjnej. Mogę ewentualnie bezpłatnie coś poradzić, jak Pani chce, to prosze mailem opisać temat, historię sprawy.

  admin

  21 Kwi 16 17:51

Skomentuj