Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„do której prokuratury przy oszustwie”

komentarze 3

Ktoś wstukał do wyszukiwarki – „do której prokuratury przy oszustwie”. W przypadku popełnienia oszustwa, właściwą miejscowo prokuraturą jest ta, w rejonie której popełnione zostało to przestępstwo. Czasem problemem może być wskazanie miejsca popełnienia oszustwa. I tak też, na przykład gdy doszło do wyłudzenia towaru na fakturę, to ustala się gdzie została zawarta umowa pomiędzy pokrzywdzonym a sprawcą. Taka umowa mogła zostać zawarta także faksem albo i telefonicznie. O ile pamiętam, powodowało to nieraz problemy w ustaleniu która prokuratura ma prowadzić postępowanie jeżeli dajmy na to sprawca jest z Krakowa a pokrzywdzony z Warszawy.

Ty jako pokrzywdzony nie przejmuj się jednak zbytnio, ot złóż zawiadomienie do prokuratury właściwej miejscowo dla Ciebie albo tej właściwej dla dłużnika i czekaj, oni sami sobie ustalą która prokuratura ma to prowadzić. Bywa i tak że powstaje tak zwany spór kompetencyjny, bo żadna z prokuratur nie chce prowadzić sprawy uznając, że nie jest właściwa miejscowo. Wtedy (o ile nic nie zmieniło się co do procedury) spór kompetencyjny rozstrzyga prokuratura nadrzędna (w stosunku do prokuratury rejonowej jest to prokuratura okręgowa).

Jeżeli jednak wiesz, że to „Twoja” prokuratura powinna prowadzić sprawę, to beztrosko nie wysyłaj zawiadomienia do prokuratury dłużnika, bo nie ma sensu opóźniać wszczęcia postępowania (w takiej sytuacji dokumenty zostaną przesłane stamtąd do „Twojej” prokuratury). Jedną z takich jasnych w tym zakresie sytuacji jest np. taka, w której klient pojawia się u Ciebie bez wcześniejszego kontaktu i wydajesz mu towar.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.5]

29/06/2011

kategoria wyłudzenie

Komentarze do '„do której prokuratury przy oszustwie”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„do której prokuratury przy oszustwie”'.

 1. A nie lepiej iść na najbliższy posterunek policji?

  DG

  29 Cze 11 13:25

 2. Można i tak. Jak wyślesz to i tak wezwą Cię aby przesłuchać Cię osobiście. Ja preferuję mimo tego sporządzenie zawiadomienia w domu i wysłanie pocztą. Przy metodzie o której wspomniałeś, czasem trzeba wykazać się powiedzmy że asertywnością bo policjant może próbować wyperswadować Ci żebyś dał sobie spokój z zawiadomieniem, że brak podstaw, że do sądu, że do firmy windykacyjnej… Byle nie mieć roboty.

  admin

  29 Cze 11 13:40

 3. Poza tym jak sam piszesz zawiadomienie, w domu lub w biurze, na spokojnie, to wszystko sobie powoli ułożysz, napiszesz, potem sprawdzisz, skorygujesz i znów sprawdzisz…
  A jak już wszystko będzie wg ciebie idealnie, to wyślesz.
  Na posterunku policji tego wszystkiego nie zrobisz, a i policjanci mają swoje metody zadawania dodatkowych pytań, na skutek których twoje zawiadomienie może nie być tak konkretne i rzeczowe jak być powinno.

  Rex

  29 Cze 11 15:05

Skomentuj