Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż prywatnego długu

komentarzy 6

Takie zapytanie: w maju 2010 pożyczyłem koledze 7 tyś zł. Bezskutecznie próbowałem go namówić do spłaty długu. W kwietniu tego roku wybrałem się do prawnika który sporządził pismo wzywające do spłaty pożyczki i wysłał ze swojej kancelarii. Skutkiem tego pisma było podpisanie przez kolegę umowy pożyczki na w/w kwotę, bez odsetek, z terminem spłaty do 30 grudnia 2010, oraz równolegle podpisaniem weksla inblanco. W każdym bądź razie do dziś nie zobaczyłem ani złotówki z pożyczonej kwoty i tracę już cierpliwość. Czy Państwo mogą odkupić ten weksel? Gdyż chciałbym szybko odzyskać pożyczoną kwotę.

Przeczytaj też: Sprawdzenie wiarygodności pożyczkobiorcy

Trudno sprzedać taki prywatny dług, tym bardziej za satysfakcjonującą cenę. Pod pojęciem „satysfakcjonująca cena” rozumiem choćby 60%. Chodzi głównie o to, że ewentualnemu nabywcy (np. firmie windykacyjnej skupującej długi) o wiele trudniej jest sprawdzić osobę fizyczną w tym zwłaszcza nieprowadzącą działalności gospodarczej, a więc czy ma jakiś majątek, stałe dochody. Legalnie tego nie da się sprawdzić, ewentualnie za pośrednictwem detektywa ale moim zdaniem, uzyskanie przez detektywa informacji o tym gdzie pracuje i ile zarabia osoba prywatna oraz czy ma np. nieruchomość albo samochód na siebie  i przekazanie tej informacji firmie windykacyjnej – też jest nielegalne. Moim zdaniem. A to poza tym nie jest tak, że każdy detektyw ustali wszystko o każdej osobie.

Dlatego też, kupowanie takiej wierzytelności to kupowanie przysłowiowego kota w worku. Masz weksel, to uzyskaj tytuł wykonawczy i niech komornik spróbuje to wyegzekwować. Jeżeli się nie uda, to  wtedy możesz zastosować tzw. dwa w jednym. Wpisujesz dłużnika do Krajowego Rejestru Długów oraz na jakąś internetową giełdę wierzytelności. Wpisy takie spełniają funkcje piętnujące – dyskredytujące – zawstydzające dłużnika (coraz częściej płacą tak upubliczniani) jak również może znaleźć się ktoś kto zechce kupić dług. Tylko musisz mieć tytuł wykonawczy najpierw.

Przeczytaj też: Jak sprzedać (trudny) dług

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 3.5]

27/06/2011

Komentarze do 'Sprzedaż prywatnego długu'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Sprzedaż prywatnego długu'.

 1. mój dłużnik posiada budynek nowy mam 2 wyroki prawomocne komornik przeciąga wyegzekwowanie długu chciałbym ten dług sprzdać

  Anonim

  31 Sie 13 00:46

 2. Poszukuję firmy windykacyjnej,której mógłbym sprzedać dług w wysokości 19000zł. Posiadam oświadczenie o uznaniu długu i komplet dokumentów dłużnika. 19000zł jest kwotą netto.

  jaślak

  9 Mar 14 09:32

 3. Nie skupujemy wierzytelności natomiast oferta sdprzedaży długu powinna zawierać więcej informacji. @Anonim, na przykład ważne jest, czy ten budynek jest obciążony hipotekami.

  admin

  9 Mar 14 09:54

 4. sprzedam dług 80 tyś , dłużnik nie żyje

  warm-maz

  1 maja 16 09:23

 5. Jak nie ma spadkobierców albo jak odrzucili spadek (a podejrzewam ze tak jest) to nic nie wart jest taki dług.

  admin

  1 maja 16 10:42

 6. spadkobiercy są : żona, rodzice,krewni itp….. ale mają pół roku na odżycenie ,więc mysle że będą czekać do końca…..

  warm-maz

  1 maja 16 13:02

Skomentuj