Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż prywatnego długu

komentarzy 8

Takie zapytanie: w maju 2010 pożyczyłem koledze 7 tyś zł. Bezskutecznie próbowałem go namówić do spłaty długu. W kwietniu tego roku wybrałem się do prawnika który sporządził pismo wzywające do spłaty pożyczki i wysłał ze swojej kancelarii. Skutkiem tego pisma było podpisanie przez kolegę umowy pożyczki na w/w kwotę, bez odsetek, z terminem spłaty do 30 grudnia 2010, oraz równolegle podpisaniem weksla inblanco. W każdym bądź razie do dziś nie zobaczyłem ani złotówki z pożyczonej kwoty i tracę już cierpliwość. Czy Państwo mogą odkupić ten weksel? Gdyż chciałbym szybko odzyskać pożyczoną kwotę.

Trudno sprzedać taki prywatny dług, tym bardziej za satysfakcjonującą cenę. Pod pojęciem „satysfakcjonująca cena” rozumiem choćby 60%. Chodzi głównie o to, że ewentualnemu nabywcy (np. firmie windykacyjnej skupującej długi) o wiele trudniej jest sprawdzić osobę fizyczną w tym zwłaszcza nieprowadzącą działalności gospodarczej, a więc czy ma jakiś majątek, stałe dochody. Legalnie tego nie da się sprawdzić, ewentualnie za pośrednictwem detektywa ale moim zdaniem, uzyskanie przez detektywa informacji o tym gdzie pracuje i ile zarabia osoba prywatna oraz czy ma np. nieruchomość albo samochód na siebie  i przekazanie tej informacji firmie windykacyjnej – też jest nielegalne. Moim zdaniem. A to poza tym nie jest tak, że każdy detektyw ustali wszystko o każdej osobie.

Dlatego też, kupowanie takiej wierzytelności to kupowanie przysłowiowego kota w worku. Masz weksel, to uzyskaj tytuł wykonawczy i niech komornik spróbuje to wyegzekwować. Jeżeli się nie uda, to  wtedy możesz zastosować tzw. dwa w jednym. Wpisujesz dłużnika do Krajowego Rejestru Długów oraz na jakąś internetową giełdę wierzytelności. Wpisy takie spełniają funkcje piętnujące – dyskredytujące – zawstydzające dłużnika (coraz częściej płacą tak upubliczniani) jak również może znaleźć się ktoś kto zechce kupić dług. Tylko musisz mieć tytuł wykonawczy najpierw.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4]

27/06/2011

Komentarze do 'Sprzedaż prywatnego długu'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Sprzedaż prywatnego długu'.

 1. mój dłużnik posiada budynek nowy mam 2 wyroki prawomocne komornik przeciąga wyegzekwowanie długu chciałbym ten dług sprzdać

  Anonim

  31 Sie 13 00:46

 2. Poszukuję firmy windykacyjnej,której mógłbym sprzedać dług w wysokości 19000zł. Posiadam oświadczenie o uznaniu długu i komplet dokumentów dłużnika. 19000zł jest kwotą netto.

  jaślak

  9 Mar 14 09:32

 3. Nie skupujemy wierzytelności natomiast oferta sdprzedaży długu powinna zawierać więcej informacji. @Anonim, na przykład ważne jest, czy ten budynek jest obciążony hipotekami.

  admin

  9 Mar 14 09:54

 4. sprzedam dług 80 tyś , dłużnik nie żyje

  warm-maz

  1 maja 16 09:23

 5. Jak nie ma spadkobierców albo jak odrzucili spadek (a podejrzewam ze tak jest) to nic nie wart jest taki dług.

  admin

  1 maja 16 10:42

 6. spadkobiercy są : żona, rodzice,krewni itp….. ale mają pół roku na odżycenie ,więc mysle że będą czekać do końca…..

  warm-maz

  1 maja 16 13:02

 7. SPRZEDAM WIERZYTELNOŚCI
  1. Jestem mieszkańcem Łodzi
  2. Sprawy trwają blisko 20 lat w sądach łódzkich. Są manipulowane
  3. Dokumentacja dowodowa -100% naszych racji
  4. Wartość wierzytelności
  a/ kwota bazowa ponad 400 000 pln
  b/ odsetki
  c/ niewielkie roszczenia bieżące

  Krzysztof

  6 Cze 18 21:12

 8. 100% racji i przez dwadzieścia lat nie możesz uzyskać tytułu wykonawczego. Jak to mówią: nie ważne kto ma rację, ważne kto ma dowody. Może za kolejne 20 lat już będziesz miał tytuł wykonawczy…

  admin

  7 Cze 18 04:54

Skomentuj