Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co wpisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty”

komentarze 2

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „co wpisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty”. Takie pytanie sugeruje co nieco, że długu raczej nie kwestionuje ale chciałby opóźnić wydanie przez sąd tytułu wykonawczego.

Różnie piszą pozwani w sprzeciwach… Najkrótszy sprzeciw z jakim zetknąłem się zawierał tylko mniej więcej to: „Usługa została wykonana nieprawidłowo, pozwany wnosi o przesłuchanie go w charakterze świadka”. Tylko tyle. Albo: „Pozwany zwrócił powodowi pożyczkę tyle że nie wziął potwierdzenia. Pozwany wnosi o przesłuchanie go na okoliczność stwierdzenia zwrotu pożyczki”. Koniec.

W obu przypadkach nakaz zapłaty został uchylony i sąd wyznaczył rozprawę. Co było później? A przylazł taki na rozprawę, sąd pouczył go o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań a ten albo na bezczelnego z pewnością siebie albo ewentualnie czerwieniąc się podtrzymał w zeznaniach to co napisał w sprzeciwie i już, czyli że zapłacił ale nie ma potwierdzenia. Albo wymyślał głupoty co powód niby spieprzył w wykonaniu usługi.

Nieciekawie dla powoda może się zrobić wtedy, gdy pozwany zgłosi fałszywego świadka. Przeczytaj: Kulisy (?) uznania przez sąd, że „świadek” faktycznie widział, jak dłużnik zwrócił wierzycielowi 50 tys zł. z ręki do ręki, bez pokwitowania.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/06/2011

Komentarze do '„co wpisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co wpisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty”'.

  1. Mam wierzytelność udokumentowaną fakturą podpisaną przez dłużnika – właściciela firmy. Oprócz tego mam podpisanie przez niego zobowiązanie do zapłaty tej faktury. Interesuje mnie windykacja sądowa bo wiem że ten dłużnik ma kłopoty i gotówką nie dysponuje. Jedyne co wchodzi w grę to według mnie przekazanie sprawy do komornika i zlicytowanie mu domu. Jak szybko można tego dokonać? Wiem że dłużnicy wnoszą czasem sprzeciwy od nakazu zapłaty ale w tym przypadku sprawa jest jasna i sąd nie powinien mieć żadnych wątpliwości.

    Hardy

    27 Gru 14 17:51

  2. Faktycznie Pana wierzytelność jest dobrze udokumentowana. W tym wypadku można skutecznie wystąpić o nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym który nawet gdy nieprawomocny może posłużyć do zabezpieczenia roszczenia poprzez złożenie stosownego wniosku do komornika. Czyli, nieruchomość zostanie zajęta i dłużnik nie będzie mógł jej sprzedać, darować osobom trzecim, jednak do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądowego nie będzie można jej zlicytować. Proszę jednak brać pod uwagę to, że sprzeciw, a w przypadku nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym zarzuty od nakazu zapłaty może wnieść każdy pozwany. Wówczas sąd wyznacza termin rozprawy i dopiero na rozprawie ocenia czy zarzuty te zasługują na uwzględnienie. Czyli nawet wniesienie zarzutów już na pierwszy rzut oka niepoważnych, śmiesznych i bezpodstawnych „zaburza” bieg sprawy, przedłuża ją. Trudno w takiej sytuacji określić jak długo potrwa postępowanie tym bardziej że dłużnik, po oddaleniu jego zarzutów może składać apelację (która zapewne też zostanie oddalona, ale dłużnik znów zyska na czasie). To dlatego windykacja w postępowaniu sądowym trwa nieraz długo.

    admin

    27 Gru 14 18:40

Skomentuj