Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedawnione roszczenie z tytułem wykonawczym

komentarze 4

Taki mail: Posiadam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany przez Sąd Rejonowy w Zambrowie z dniem 18.04.2001 roku na kwotę 28.190 zł. wraz z ustawowymi odsetkami (30% do dnia zapłaty). W związku z tym, że dłużnik ukrywał się i był niewypłacalny nie było prowadzone postępowanie komornicze. Aktualnie dłużnik prowadzi firmę remontowo-budowlaną na terenie Białegostoku. Dysponuję danymi firmy i najprawdopodobniej jest wypłacalny. W tajemnicy od koleżanki z banku w Białymstoku wiem, że trzy lata temu przyznali mu bardzo wysoki kredyt. Wg komornika do którego się zwróciłam, roszczenie przedawnione (ok. 2 miesięcy) ma bardzo małe szanse na odzyskanie, gdyż dłużnik może zakwestionować roszczenie jako przeterminowane i kosztami rozprawy obciążyć mnie. Czy Pana firma podejmie się odzyskania należności?

To, że ktoś oficjalnie prowadzi firmę w tej branży, nie musi oznaczać że jest formalnie wypłacalny. Majątek firmy – dłużnika może stanowić tylko np. kielnia, drabina, pędzel i wiadro a zapłatę może brać w gotówce z ręki do ręki a nie na konto firmowe. Kredyt na firmę (zwłaszcza na firmę) sprzed kilku lat to też: na dwoje babka wróżyła. Ja jednak zaryzykowałbym z wszczęciem postępowania egzekucyjnego licząc na to że on nie wniesie powództwa z powodu przedawnienia, bo o tym nie wie albo nie będzie mu się chciało. No, sam nie wiem.

Przeczytaj też: Egzekucja przedawnionego roszczenia – zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności czy powództwo przeciwegzekucyjne.

Można oczywiście poprzestać na niekonwencjonalnych metodach windykacji jak np. upublicznianie długu w KRD, w internecie oraz na murach w Białymstoku (formalnie oferując jego ten dług na sprzedaż); takie metody są skuteczne mniej więcej w połowie przypadków. Dług, choć przedawniony, to bezsporny jest bo stwierdzony tytułem wykonawczym, więc można hulać z jego upublicznianiem. Z odsetkami jest to już o wiele wyższa kwota niż sama należność główna, można zaproponować dłużnikowi umorzenie (części) odsetek w zamian za dobrowolną spłatę gdy mu to upublicznianie zacznie doskwierać i zwróci się do Pani.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/06/2011

kategoria: przedawnienie

Komentarze do 'Przedawnione roszczenie z tytułem wykonawczym'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Przedawnione roszczenie z tytułem wykonawczym'.

 1. A nakaz przedawnia się od dnia wydania, czy od dnia prawomocności?

  Lech

  14 Cze 11 09:29

 2. Moim zdaniem od dnia prawomocności, ale nie jestem pewien.

  admin

  14 Cze 11 09:39

 3. Skoro tak, to pewnie tytuł wydany 18 kwietnia 2001 (doręczony w maju, prawomocny w lipcu 🙂 ) jeszcze się nie przedawnił.

  Lech

  14 Cze 11 10:25

 4. Możliwe, jednak do wpisu potrzebowałem założenia że się przedawnił 🙂

  admin

  14 Cze 11 10:35

Skomentuj