Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niewypłacalna spółka z o.o., ale hipoteka

skomentuj

Taki mail:

Witam Państwa serdecznie,

Moja sprawa nie wiem, czy jest stracona.

Sprzedaję impregnaty i systemy lakiernicze do producentów wyrobów z drewna-firma jednoosobowa.

Wyroby takie dostarczałem do … Sp. z o.o. przez 2 lata. Płacili z lekkim opóźnieniem.

Kilka faktur wystawiłem tej firmie i nie mogę do tej pory ściągnąć należności. Firma zbankrutowała, a ja zostałem ,,na lodzie”. Długi tej firmy wobec mojej-… wynosiły 44 496,45zł plus ustawowe odsetki.

Po skierowaniu sprawy do Sądu Rejonowego dla … ich decyzja z dn.18-12-2007 r. była taka, że nakazał zaplacić w ciągi 2 tygodni od otrzymania nakazu firmie … Sp.z o.o. zaległe wartości faktur z odsetkami-Sygn.akt….

Nic nie wskórali, ponieważ na majątku firmy połozył najpierw ręce ZUS, Skarbówka, a potem reszta dłużników. Firma miała znacznie więcej długów, niż była warta, ale sądzę ,że własciciel i prezes …, syn … zamieszkały w … pesel 49… powinien z powództwa cywilnego odpowiadać za to, że widząc, iz bankrutuje kupował moje lakiery.

Sprawe prowadziła kancelaria, która wynajęłem-… Warszawa, ale nic nie wskórali-telefon do P…. wszelkie informacje może Państwu udzielić.

Komornikiem w tej sprawie jest Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym …

Kancelaria Komornicza w …

Kancelaria ta w postanowieniu umorzyła egzekucję w niniejszej sprawie wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji.

Nieruchomość tej firmy … Sp.z o.o jest nadal w formie działki i budynku, ale z tego co wiem nie została sprzedana z powodu braku nabywców. Egzekucja z ruchomości, wierzytelności i kont bankowych dłużnika okazała się bezskuteczna.

Sporo miałem kosztów w tej sprawie i nie wiem, czy Państwo możecie mi pomóc. Dla mnie są to duże pieniądze, które ta nieistniejąca firma jest mi dłużna i nie wiem, czy je kiedykolwiek odzyskam.

Dodam, że w hipotekę budynku jestem wpisany jako należność objęta nakazem zapłaty z odsetkami- 61 349,50 zł.

Numer i rodzaj żądania:…

Numer księgi wieczystej:…

Dodam ,że właściciel wiedząc, że bankrutuje brał ode mnie lakier do produkcji mebli i przez ogłoszeniem bankructwa sprzedał piękny dom w … Prawdopodobnie nie ma teraz nic na siebie lecz na rodzinę, aby wierzyciele nie weszli jemu na to, co posiada. Nie wiem, gdzie mieszka, ale z tego co mi kiedyś mówił, założy firmę nową.

Proszę zdobyć, jak Panstwo możecie informacje o nim.

Z poważaniem,

Z powództwa cywilnego to już Pan powalczyłeś (na razie przeciwko spółce), to co Pan sugerujesz, to prędzej na drodze karnej – wyłudzenie (skoro prezes wiedział, że nie zapłacą). Oczywiście można też pozwać o zapłatę prezesa na zasadzie subsydiarnej odpowiedzialności za długi spółki, ale jak widzę po Pesel-u, to już ma swoje lata i może nie mieć nic na siebie. Zresztą sam Pan to podejrzewasz, że nie ma.

Przede wszystkim jednak widzę że Pana wierzytelność jest przecież zabezpieczona hipotecznie, załóżmy że wpisałaś się Pan na hipotekę jako pierwszy albo jeden z pierwszych. Dowiedz się Pan więc, kiedy umorzono postępowanie egzekucyjne z tej nieruchomości co to Pan piszesz że nie została sprzedana na licytacji. Po roku od tego czasu można ponownie wszcząć egzekucję z nieruchomości.

Tylko Panie, zainteresuj się Pan tym a nie „z tego co wiem…”. Ogłoś Pan licytację we własnym zakresie, szczególnie II licytację kiedy to cena wywoławcza nieruchomości będzie wynosić 2/3 wartości szacunkowej. Ogłoś w internecie, kup bazę adresów e-mail lokalnych firm, porozsyłaj obwieszczenie o licytacji. Nie licz tylko na komornika w tym zakresie bo ten z urzędu bardzo słabo ogłasza licytację. Jak tak będziesz tylko siedział i roztkliwiał się nad sobą jak panienka, to nic nie osiągniesz. No, do roboty! Możesz też wystawić ten dług na sprzedaż, koniecznie z adnotacją, że wierzytelność jest zabezpieczona hipotecznie.

12/06/2011

Skomentuj