Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik będący wspólnikiem spółki jawnej. Brak etyki windykacyjnej.

komentarze 3

Taki mail: proszę o informację, czy podjęliby się Państwo windykacji  (i na jakich warunkach) należności wynikającej z umowy pożyczki zawartej pomiędzy osobami fizycznymi. Kwota pożyczki 15000 zł + 800zł ustalonych odsetek, termin zwrotu minął 30.09.2010, brak kontaktu z dłużnikiem, wysłane ostateczne wezwanie do zapłaty lecz do tej pory postępowanie nie zostało skierowane na drogę sądową. Wg ostatnich posiadanych przeze mnie informacji pożyczkobiorczyni prowadzi działalność gospodarczą (oddział szkoły językowej …) w formie spółki jawnej.

No, zobaczymy. Tak jednak przy okazji, przypomniały mi się pretensje klientki do mnie, sprzed dwóch tygodni. Egzekucja bezskuteczna, komornik zapowiada umorzenie, dłużnikiem jest osoba fizyczna. Klientka na samym początku przekazała mi sporo informacji o majątku tego dłużnika których nawet nie weryfikowałem. Uznałem że kobieta wie co mówi skoro podaje mi, że dłużnik co miesiąc ma wierzytelności w stosunku do konkretnej, znanej firmy w ramach współpracy, skoro podała mi marki i nr rejestracyjne jego samochodów.

Przesłałem jej skanem pismo od komornika w którym ten zaprzecza jakoby dłużnik posiadał to, co ona wskazała i że on nic nie ma, nigdzie nie pracuje. A ta dzwoni do mnie z gębą, co to za komornik, że pewnie ma układ z dłużnikiem albo i ja też mam z nim układ, albo że komornik i ja nie mamy pojęcia o windykacji. I że ona doskonale wie, że dłużnik ma to co mi podała, działając w spółce X sp. jawna jako wspólnik…

To Ty kobieto sama też byłaś wspólniczką tej spółki (sprawdziłem) i Ty niby nie wiesz że mienie spółki to nie mienie dłużnika? Ręce opadają… Teraz sam wziąłem się za poszukiwanie jego majątku, ale rzeczywiście wygląda na to iż jest jak komornik ustalił, facet nie ma nic na siebie. Prawdopodobnie typowy przypadek ucieczki dłużnika z majątkiem do spółki, w celu (jak najdłuższego) unikania egzekucji. Na razie wpisałem gościa do KRD,  już widać powiadomienie otrzymał z KRD bo dzwonił i prosił o usunięcie z rejestru bo (standardowa śpiewka) „szkodząc mi w ten sposób uniemożliwia mi Pan wypracowanie zysku a w konsekwencji spłatę zadłużenia” i coś pier…ił o braku etyki windykacyjnej. 🙂 Zatkało mnie na chwilę i już miałem mu powiedzieć coś niemiłego ale się powstrzymałem i powiedziałem spokojnie że jak zapłaci to go zdejmę z rejestru. Powiedział że zapłaci, to było trzy dni temu, czekamy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

07/06/2011

kategoria windykacja

Komentarze do 'Dłużnik będący wspólnikiem spółki jawnej. Brak etyki windykacyjnej.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dłużnik będący wspólnikiem spółki jawnej. Brak etyki windykacyjnej.'.

 1. Jak się czyta Twój blog, to jasne się staje, że ludzie za grosz nie znają prawa, swoich praw, uprawnień różnych instytucji, możliwości działania w ramach prawa ale poza postępowaniem sądowym, którego specyfiki nota bene tez nie znają.

  Ignorantia iuris nocet, a mimo to w Polsce ignorancja w kwestiach prawnych przekracza wszelkie granice. Jesteśmy bardzo zacofanym społeczeństwem jeżeli chodzi o znajomość prawa, procedur i umiejętność ich stosowania. Z kolei bez znajomości prawa i jego umiejętnego stosowania nie da się efektywnie funkcjonować w prawie każdej sferze życia biznesowego, zawodowego i prywatnego.

  Rex

  7 Cze 11 07:40

 2. Irytujące jest dla mnie przede wszystkim to że ona nie wie tego a sama była wspólnikiem (tejże) spółki jawnej.

  admin

  7 Cze 11 09:09

 3. Zgadza się. I Ciebie to irytuje, bo ma prawo, ale przecież to ona naprawdę może tego nie wiedzieć (sic!)

  Rex

  7 Cze 11 09:51

Skomentuj