Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy można straszyć wpisem do KRD nie mając umowy”

skomentuj

„czy można straszyć wpisem do KRD nie mając umowy” – tego typu zapytania jakoś coraz częściej pojawiają się w wyszukiwarce, ostatnio trzy z Sosnowca (sosnowiczanie lubią straszyć?:-) ). Moim zdaniem można. Zawsze przecież można mieć zamiar podpisać z KRD umowę, lada dzień. Problem jednak w tym, że dłużnicy zapewne zdają sobie sprawę z tego że wierzyciele straszący wpisaniem do KRD mogą nie mieć podpisanej umowy z tym BIG-iem i że jest to blef.

Z tego, co widzę u siebie, niezmiernie rzadko który postraszony w ten sposób dłużnik płaci (chyba jednak nikt nie zapłacił). Gdy faktycznie dopisuję ich do KRD i otrzymują stamtąd powiadomienie w wymownej kopercie z logo KRD, to czasem (ale też bardzo rzadko) widać to na moim koncie firmowym. Przy okazji, fajne konta firmowe są tutaj.

Nie ma co liczyć na to, że wpis do KRD odzyska dług. Jak tak sobie policzyłem skuteczność tego bata na moich dłużników na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, to może około 1% zapłaciło po otrzymaniu  powiadomienia z KRD. Trzeba jednak wziąć pod uwagę że niektórzy płacą już po otrzymaniu mojego firmowego wezwania do zapłaty, bo się już wtedy boją windykatorów chyba a wpis do KRD jest dopiero miesiąc później. Czasem (ale też rzadko) po wpisie do KRD przychodzą od dłużników prośby o rozłożenie spłaty długu na raty – to nieźle, bo mamy wówczas uznanie długu i można uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. No i czasem któryś dłużnik napisze żądanie usunięcia z KRD bo jego zdaniem wpis jest bezpodstawny i wyłuszczy swoje zarzuty – też dobrze bo wiem wówczas na czym stoję, czego spodziewać się po skierowaniu pozwu o zapłatę.

kategoria: rejestry długów

Skomentuj