Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co jeżeli komornik nie może odzyskać długu”

komentarzy 7

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „co jeżeli komornik nie może odzyskać długu”. Gdy taka sytuacja ma miejsce i komornik szykuje się do umorzenia postępowania egzekucyjnego, to wcale nie musi oznaczać że dłużnik nie ma na siebie żadnego majątku, choć może nie mieć.

Mam na przykład bezskuteczną egzekucję przeciwko dłużnikowi w Gliwicach, ale właśnie udało nam się ustalić (poza komornikiem) że dłużniczka ma nieruchomość w tym samym województwie ale w innym powiecie (Myszków, gmina Poraj). Gdy więc komornik wystąpił do ewidencji gruntów w Gliwicach to uzyskał odpowiedź że dłużniczka nie posiada tam nieruchomości, bo istotnie na terenie Gliwic i okolic nie posiada ona nieruchomości. Coraz większa liczba komorników ma już jednak dostęp do centralnej księgi wieczystej, więc mogą ustalić czy i gdzie dłużnik posiada nieruchomość poza gminą, poza powiatem w którym mieszka. Zanim więc złożysz wniosek egzekucyjny to zapytaj komornika czy ma dostęp do centralnej księgi wieczystej. Sytuacje w których dłużnik ma nieruchomość gdzieś tam w Polsce, nie należą do rzadkości.

Jak chodzi jednak np. o depozyt bankowy, to nie sposób z całą pewnością określić, czy i w którym banku dłużnik posiada konto firmowe, osobiste, oszczędnościowe albo lokatę. Może więc mieć miejsce sytuacja w której komornik umorzy bezskuteczną egzekucję a dłużnik gdzieś w jakimś banku ma pieniądze.

Osobiście często po umorzeniu bezskutecznej egzekucji kieruję wniosek egzekucyjny do innego komornika, tak na wszelki wypadek, aby mieć większą pewność że faktycznie zostały wykonane zapytania w sprawie dłużnika do urzędów. We własnym zakresie też szukamy mienia dłużnika tudzież stosujemy różne prowokacje aby uzyskać info na ten temat od samego dłużnika, od jego ewentualnych kontrahentów, znajomych. Gdy egzekucja znów jest bezskuteczna, wówczas wrzucam dłużnika do KRD oraz na internetową giełdę wierzytelności (wielu z nich „pęka” po jakimś czasie i płacą) oraz namawiam klienta na złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przez dłużnika oszustwa. W tym celu staram się zebrać informacje o ewentualnych innych długach tegoż dłużnika, szczególnie tych wcześniejszych, aby zawrzeć takie informacje w zawiadomieniu. Czasem efektem jest przedstawienie dłużnikowi prokuratorskich zarzutów, skazanie i przynajmniej częściowa zapłata.

Gdy powyższe czynności nie dadzą żadnego efektu, o sprawie zapominamy na rok lub dwa po czym ponownie kierujemy do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji gdyż w międzyczasie dłużnik mógł już podjąć pracę, (ponownie) ruszyć z działalnością gospodarczą albo na przykład otrzymać spadek.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

01/06/2011

kategoria komornik

Komentarze do '„co jeżeli komornik nie może odzyskać długu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co jeżeli komornik nie może odzyskać długu”'.

 1. Czy zapytanie do cekw jest platne?

  Lech

  1 Cze 11 06:25

 2. Nie jestem pewien. Mnie nie wzywali do uiszczenia zaliczki na ten cel ale być może miałem nadpłatę z zaliczki wcześniejszej. Z tego co słyszałem, to komornicy mają u siebie terminale do tego zbioru.

  admin

  1 Cze 11 06:51

 3. P.S. Nie wiem, czy takie sprawdzenie jest w standardzie. Dziwna sprawa bo mnie komornik kazała osobny wniosek wystosować w tym celu jak się dowiedziałem że ona ma dostęp do tego. A wcześniej sprawdzili nieruchomości tylko w Urzędzie Miejskim. Dziwne. Z czasem będę wiedział więcej. Może nie chcą tego robić po to aby wierzyciel gdy dowie się że dłużnik ma nieruchomość gdzieś tam hen, nie wycofał egzekucji od komornika który aktualnie prowadzi sprawę.

  admin

  1 Cze 11 06:54

 4. Brzmi sensownie – egzekucja z nieruchomosci jest nadal zrejonizowana (i bardzo dobrze).

  PogromcaWspolnot

  1 Cze 11 20:23

 5. A jak wygląda namierzanie rachunków bankowych dłużnika? Wiem, że razem z BSami w Polsce jest ponad 600 banków – jak więc komornik szuka rachunków dłużnika, bo przecież koszty zapytania do każdego banku to sporo kasy…

  Rex

  1 Cze 11 13:15

 6. Komornik dowiaduje się w Urzędzie Skarbowym oraz w ZUS. Czasem wyśle zapytanie na chybił trafił do kilku banków. Wierzyciel też może zawnioskować do komornika o sprawdzenie w konkretnych bankach, oczywiście musi w związku z tym wpłacić komornikowi zaliczkę.

  admin

  1 Cze 11 13:45

 7. Działania komornika i w ogóle cały proces, który ma na celu odzyskanie zadłużenie zazwyczaj ciągną się przez bardzo długi czas i często zdarza się, iż są naprawdę mało efektywne. Dlatego powinno być to jedynie ostatecznością. Skutecznym sposobem odzyskiwania długów jest skorzystanie z usług firmy windykacyjnej. Który działania tak naprawdę są dużo sprawniejsze i dają możliwość bez interwencji sądu odzyskać należności. Warto mieć to na uwadze.

  Kinga

  18 Gru 12 13:33

Skomentuj