Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy można sprzedać dług bez wyroku sądowego”

komentarze 3

Padło w wyszukiwarce pytanie – „czy można sprzedać dług bez wyroku sądowego”. Oczywiście że można, wiele takich długów zostało sprzedanych. Raz sam pośredniczyłem w sprzedaży takiego długu zanim trafił na drogę sądową (nie wiem czy w ogóle trafił).

Osobiście jednak bałbym się kupić dług który nie jest potwierdzony tytułem wykonawczym. Nawet bowiem w przypadku najlepiej udokumentowanej należności jakieś tam ryzyko istnieje, że sąd oddali powództwo a przedmiotem obrotu bywają wierzytelności nie tylko takie mocno udokumentowane. Ja pośredniczyłem w sprzedaży wierzytelności stwierdzonej podpisaną przez dłużnika fakturą, transakcja została zawarta.  Nic mi nie wiadomo o tym, jakoby były później jakieś problemy z tą wierzytelnością, ale nie można w takich przypadkach wykluczyć, że sąd oddali powództwo. I tak sobie gdybam, ewentualnie co wtedy. Z pretensjami do zbywcy że sprzedał Ci nieistniejący dług? A on Ci na to że pewnie spieprzyłeś jako powód sprawę w sądzie, bo była do wygrania. No i co?Ja kiedyś kupiłem dla siebie dług stwierdzony tytułem wykonawczym i też trochę bałem się czy dłużnik nie wniesie powództwa przeciwegzekucyjnego. Mogło być  przecież tak, że dług został spłacony (poza komornikiem) a oszust zbywca wystawił go na sprzedaż. O.K., mógłbym później ścigać zbywcę o zwrot pieniędzy ale zapewne taki oszust okazałby się nieściągalny. Tak samo w przypadku już nieistniejącego długu bez wyroku – zbywca odzyskał kasę (dłużnik dobrowolnie zapłacił) i teraz chce jeszcze zarobić sprzedając „dług”. Obrót wierzytelnościami to trochę śliska sprawa więc, tak mi się wydaje.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4]

24/05/2011

Komentarze do '„czy można sprzedać dług bez wyroku sądowego”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy można sprzedać dług bez wyroku sądowego”'.

 1. „Zbywca oświadcza, że sprzedawana wierzytelność faktycznie istnieje. Gdyby jednak okazało się, że zbywcy nie przysługiwało od dłużnika niniejsze roszczenie, zwłaszcza jeśli byłoby takie orzeczenie sądu, Zbywca będzie wówczas zobowiązany do zwrócenia Nabywcy wierzytelności jej ceny sprzedaży”.

  Lech

  24 maja 11 09:11

 2. Tak, oczywiście, ale wtedy może się właśnie okazać, że zbywca jest nieściągalny.

  admin

  24 maja 11 09:23

 3. Ryzyk-fizyk 😉 Zresztą wierzytelność stwierdzona tytułem też może już być spłacona, czy może zachodzić możliwość potrącenia.

  Lech

  24 maja 11 09:34

Skomentuj