Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy warto zmienić komornika na firmę windykacyjną”

komentarze 2

Ktoś zapytał w internecie – „czy warto zmienić komornika na firmę windykacyjną”. Proponowałbym „nie zmieniać” ale ewentualnie włączyć firmę windykacyjną do działań przeciwko dłużnikowi. Czasem firma windykacyjna dostarczy cennych informacji o mieniu dłużnika. Sami windykatorzy nie zrobią żadnego użytku z takich informacji gdyż nie mają uprawnień komorniczych – tylko komornik może zająć, zlicytować składnik majątku dłużnika lub po prostu ściągnąć pieniądze gdy jest to np. konto firmowe.

Pamiętaj jednak o tym, że generalnie jak masz podpisaną umowę z firmą windykacyjną, to każdy spływ gotówki na Twoje konto jest traktowany (przez windykatorów) jako efekt pracy tejże firmy czyli firma windykacyjna będzie żądać od Ciebie prowizji ustalonej w umowie. Nawet jeżeli komornik sam namierzy jakieś konto bankowe (aha, dobre konta osobiste są tutaj) i od niego otrzymasz pieniądze, firma windykacyjna może żądać od Ciebie prowizji. Albo jeżeli dłużnik dokona dobrowolnej wpłaty komornikowi; windykatorzy mogą twierdzić że to ich zasługa że rzekomo „przycisnęli” dłużnika (a w rzeczywistości nie widzieli go dotąd na oczy).

Dlatego też proponowałbym włączać firmę windykacyjną dopiero wówczas gdy będzie już widać że egzekucja pozostawiona na dłuższy czas samemu komornikowi nie daje większych nadziei na ściągnięcie długu. Tudzież skorzystać z usług bezpiecznej firmy windykacyjnej jeszcze na etapie przedsądowym, aby odzyskali dług szybko, bez konieczności kierowania sprawy do sądu i do komornika. Pod pojęciem „bezpieczna firma windykacyjna” rozumiem taką która po pierwsze działa w granicach prawa czyli „nie przegina” a po drugie, przekazuje wierzycielowi odzyskane pieniądze…

Pamiętaj jednak że możliwości skutecznej windykacji przedsądowej są ograniczone. Czasem jest tak że dłużnik uprze się i wtedy to już tylko komornik… Świadomy swych praw dłużnik, zwłaszcza gdy wsparty przez radcę prawnego albo adwokata może uciąć przedsądową windykację, zastopować firmę windykacyjną w jej czynnościach i … zapraszamy do sądu. Na szczęście dla firm windykacyjnych, jest wciąż wielu nieświadomych dłużników – dusigroszy, którzy za cholerę prawnika się nie poradzą bo szkoda im stówki na poradę 🙂 Życzmy więc sobie, Koledzy Branżowcy, jak najwięcej takich dłużników na nadchodzące lata.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.5]

21/05/2011

kategoria windykacja

Komentarze do '„czy warto zmienić komornika na firmę windykacyjną”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy warto zmienić komornika na firmę windykacyjną”'.

  1. Z drugiej strony komornicy też sroce spod ogona nie wypadli, i jeśli po szeregu zapytań okazuje się, że dłużnik nie ma ani ruchomości, ani nieruchomości, puste konta i legalnie nie pracuje, jak również pomimo wizyt osobistych komornika płacić nie chce, to i firma windykacyjna w 99% przypadków nie pomoże.

    Lech

    21 maja 11 10:47

  2. Czasem trafi się konto z pieniędzmi w jakimś mało znanym banku, czasem jednostki funduszu powierniczego.

    admin

    21 maja 11 15:31

Skomentuj