Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy warto zmienić komornika na firmę windykacyjną”

komentarze 2

Ktoś zapytał w internecie – „czy warto zmienić komornika na firmę windykacyjną”. Proponowałbym „nie zmieniać” ale ewentualnie włączyć firmę windykacyjną do działań przeciwko dłużnikowi. Czasem firma windykacyjna dostarczy cennych informacji o mieniu dłużnika. Sami windykatorzy nie zrobią żadnego użytku z takich informacji gdyż nie mają uprawnień komorniczych – tylko komornik może zająć, zlicytować składnik majątku dłużnika lub po prostu ściągnąć pieniądze gdy jest to np. konto firmowe.

Pamiętaj jednak o tym, że generalnie jak masz podpisaną umowę z firmą windykacyjną, to każdy spływ gotówki na Twoje konto jest traktowany (przez windykatorów)  jako efekt pracy tejże firmy czyli firma windykacyjna będzie żądać od Ciebie prowizji ustalonej w umowie. Nawet jeżeli komornik sam namierzy jakieś konto bankowe (aha, dobre konta osobiste są tutaj) i od niego otrzymasz pieniądze, firma windykacyjna może żądać od Ciebie prowizji. Albo jeżeli dłużnik dokona dobrowolnej wpłaty komornikowi; windykatorzy mogą twierdzić że to ich zasługa że rzekomo „przycisnęli” dłużnika (a w rzeczywistości nie widzieli go dotąd na oczy :-)).

Dlatego też proponowałbym włączać firmę windykacyjną dopiero wówczas gdy będzie już widać że egzekucja pozostawiona na dłuższy czas samemu komornikowi nie daje większych nadziei na ściągnięcie długu. Tudzież skorzystać z usług bezpiecznej firmy windykacyjnej jeszcze na etapie przedsądowym, aby odzyskali dług szybko, bez konieczności kierowania sprawy do sądu i do komornika. Pod pojęciem „bezpieczna firma windykacyjna” rozumiem taką która po pierwsze działa w granicach prawa czyli „nie przegina” a po drugie, przekazuje wierzycielowi odzyskane pieniądze…

Pamiętaj jednak że możliwości skutecznej windykacji przedsądowej są ograniczone. Czasem jest tak że dłużnik uprze się i wtedy to już tylko komornik… Świadomy swych praw dłużnik, zwłaszcza gdy wsparty przez radcę prawnego albo adwokata może uciąć przedsądową windykację, zastopować firmę windykacyjną w jej czynnościach i … zapraszamy do sądu. Na szczęście dla firm windykacyjnych, jest wciąż wielu nieświadomych dłużników – dusigroszy, którzy za cholerę prawnika się nie poradzą bo szkoda im stówki na poradę 🙂 Życzmy więc sobie, Koledzy Branżowcy, jak najwięcej takich dłużników na nadchodzące lata.

21/05/2011

kategoria: windykacja

Komentarze do '„czy warto zmienić komornika na firmę windykacyjną”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy warto zmienić komornika na firmę windykacyjną”'.

  1. Z drugiej strony komornicy też sroce spod ogona nie wypadli, i jeśli po szeregu zapytań okazuje się, że dłużnik nie ma ani ruchomości, ani nieruchomości, puste konta i legalnie nie pracuje, jak również pomimo wizyt osobistych komornika płacić nie chce, to i firma windykacyjna w 99% przypadków nie pomoże.

    Lech

    21 maja 11 10:47

  2. Czasem trafi się konto z pieniędzmi w jakimś mało znanym banku, czasem jednostki funduszu powierniczego.

    admin

    21 maja 11 15:31

Skomentuj