Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„przedawnienie a wymagalność”

skomentuj

„przedawnienie a wymagalność” – już kilkanaście razy wpisywano takie i podobne frazy w wyszukiwarce, więc trza coś napisać. Roszczenie jest wymagalne gdy minął już termin zapłaty, np. pożyczki (dobre oferty pożyczek są tutaj) czy faktury. Czasem mówi się o takim wymagalnym długu że jest to dług przeterminowany.

Natomiast roszczenie jest przedawnione gdy jest… przedawnione. Czyli, gdy nie tylko że już dawno temu stało się wymagalne ale na dodatek gdy przedawniło się i jeżeli w sądzie dłużnik podniesie zarzut przedawnienia, to sąd oddali powództwo o zapłatę czyli nie będziesz mógł skierować zasądzonego roszczenia do komornika.

Przykładowo, weźmy fakturę sprzedażową (np. sprzedaż pieczywa). Data wystawienia i sprzedaży to np. 10 lutego 2011 r. a termin płatności to 18 lutego 2011 r. Roszczenie to stało się wymagalne 19 lutego 2011 r. – gdyż 18 lutego minął termin płatności.  A przedawni się po dwóch latach licząc od terminu płatności (nie od terminu wystawienia faktury!).

Bieg przedawnienia można samemu przerwać składając do sądu pozew o zapłatę. Uwaga jednak – jeżeli nie opłacisz pozwu i sąd Ci go zwróci to tak jakbyś wcale takiego pozwu nie złożył i bieg przedawnienia nie został wstrzymany w okresie gdy pozew był w sądzie. A jak uzyskasz tytuł wykonawczy to okres przedawnienia wynosi 10 lat i zaczyna biec od początku.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

19/05/2011

kategoria przedawnienie

Skomentuj