Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy podać komornikowi konto dłużnika”

komentarze 2

„czy podać komornikowi konto bankowe dłużnika” – ktoś zapytał w wyszukiwarce. No pewnie, że podać, jak tylko masz. Komornik z tego co mi wiadomo, zajmuje tylko to konto dłużnika które uzyska z ZUS albo z Urzędu Skarbowego, to jest konto z którego dłużnik płaci składki ZUS i podatki. Płaci albo płacił, bo może już nie płaci; jeżeli jest to czas przeszły to nr konta może nie być aktualny albo brak na nim środków i dłużnik ma już inne konto firmowe (przy okazji, dobre oferty kont firmowych są tutaj, gdyby ktoś potrzebował zmienić. Czasem komornik wyśle z własnej inicjatywy zapytania / zajęcia do np. kilku banków, ale to trochę jak szukanie igły w stogu siana bo wszystkich banków w Polsce włącznie ze spółdzielczymi jest chyba grubo ponad sześćset. Nic nie stoi na przeszkodzie aby dłużnik z siedzibą na przykład w Zakopanem otworzył sobie konto w banku spółdzielczym z siedzibą na przykład na Mazurach. Czasem, ale rzadko komornik dobierze się do faktur dłużnika w siedzibie jego firmy aby spisać jego kontrahentów w celu zajęcia wierzytelności, może wówczas spisać z faktury konto dłużnika.

Dlatego też we wniosku egzekucyjnym do komornika wskaż konto dłużnika które posiadasz, jeżeli np. dokonał w przeszłości częściowej zapłaty faktury, odszukaj w historii przelewów przychodzących. Jeżeli Twa wierzytelność wynika np. z tytułu pożyczki przelanej dłużnikowi na konto, też podaj komornikowi numer tego konta. Jeżeli Twym dłużnikiem jest np. sklep internetowy, złóż fikcyjne zamówienie aby sklep podał Ci konto do zapłaty. Jeżeli Twym dłużnikiem jest np. hurtownia warzywno-owocowa, poproś kogoś aby kupił tam choćby skrzynkę jabłek na fakturę – nawet na gotówkowej będzie numer konta. Itp., itd., – kombinuj.

Od krztyny Twojej inwencji zależy czasem czy komornik dług odzyska czy też otrzymasz odeń postanowienie o umorzeniu bezskutecznego postępowania egzekucyjnego. A pieniądze są w zasięgu ręki… No, poczuj się jak Szerlok Holms.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/05/2011

Komentarze do '„czy podać komornikowi konto dłużnika”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy podać komornikowi konto dłużnika”'.

 1. Podać wszystkie znane Ci rachunki bankowe dłużnika, ale również wszystkie znane Ci składniki majątku dłużnika… Może próbować je ukrywać, może je przepisywać na kogoś innego… Im szybciej zadziałasz tym większe szanse na ściągnięcie długu. A jak coś przepisze lub sprzeda (fikcyjnie lub nie) to skarga pauliańska…
  Generalnie – działać trzeba 🙂

  Rex

  17 maja 11 11:32

 2. To jest jest do końca tak. Komornicy za pomocą systemu „OGNIWO” w ciągu 30 min. są w stanie ustalić wszystkie rachunki bankowe dłużnika. System jest opisany w internecie wystarczy przeczytać.
  Komornik wysyła do systemu zapytanie podając:
  – numer PESEL osoby fizycznej,
  – KRS lub NIP dla prowadzących działalność
  system informuje na zasadzie TAK lub NIE, czy dany bank prowadzi r-k dłużnika.

  Jeżeli nie prowadzi – to wiadomo.
  Jeżeli prowadzi. Komornik wysyła wniosek o zajęcie rachunku dłużnika X w banku Y. Centrala danego banku dokonuje blokady konta.

  tomborlew

  7 Sty 14 23:42

Skomentuj