Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niskie roszczenia z tytułu pożyczek prywatnych

komentarzy 6

I znowu mail: Udzieliłem sam trzech pożyczek prywatnych, z umową oraz zabezpieczeniem w postaci weksla in blanco i deklaracji wekslowej. Żaden z pożyczkobiorców jednak nie oddał pieniedzy. Prosze o informacje jak Panstwo mogliby mi pomóc? Jakie koszty musiałbym ponieśc w przypadku odzyskanych pożyczek i jakby to mialo wygladac? Zaznaczam ze pożyczki były w kwotach 1500 zł i 500 zł kary ( w przypadku nie wypełnienia warunków umowy przez pożyczkobiorce ) , 2500 zł i 1000 zł kary oraz 1000 zł i 500 zł kary , daje to równowartość 7000 zł . Kwoty jakie podałem wyżej są to kwoty jakie pożyczkobiorcy , zgodnie z podpisaną przez strony umową , zgodzili się oddać po upłynięciu uzgodnionego terminu. Chciałbym również dodać że te trzy pożyczki udzieliłem dwóm osobom prywatnym , które są ze sobą spokrewnione ( tj.matka i córka ) , więc być może byłoby Państwo łatwiej wyegzekwować należności.

Dodatkowo mój kolega udzieliłem prywatnej pożyczki na kwotę 5000 zł z karą w wysokości 4500 zł i równiez pożyczkobiorca nie dotrzymał terminów. W przypadku chęci współpracy z Państwa strony , również i ta sprawa zostanie przekazana.

E… Jakby to była jedna pożyczka na łączną kwotę co te wszystkie razem, to podjąłbym się windykacji ale tak to nie. Dlaczego? No, dlatego że mamy tu trzy sprawy, trzech dłużników a to że dwie są spokrewnione, to co mi z tego. „Mamusiu, mamusiu, oberwałem od windykatorów, szybko oddaj kasę bo Ty też dostaniesz!” – ja tak nie działam.

Powiedz Pan, a czy poprosiłeś tych dłużników o wykazanie że pracują na etacie i ile zarabiają (wyciągi z przelewów wynagrodzenia na bankowy rachunek osobisty, pasek z kasy z kwotą wynagrodzenia…), czy aby nie jest to tylko minimalna stawka ustawowa niepodlegająca egzekucji (o ile w ogóle pracują)? Nie? To może chociaż sprawdziłeś Pan że mają nieruchomości albo niestare pojazdy? Nie? A, to już wiem, są do tych pożyczek wypłacalni poręczyciele. Też nie? To co Pan myślisz, że te weksle to podlegają wymianie na pieniądze? Nie podlegają.

Jak jest możliwość wyboru, to lepiej udzielać pożyczek w mniejsze liczbie (mniejszej ilości osób) ale na wyższe kwoty, z dwóch powodów. Przy wyższej kwocie pożyczki łatwiej namówić pożyczkobiorcę na zabezpieczenie rzeczowe pożyczki a więc zastaw albo hipotekę. Po drugie, koszt ewentualnej windykacji będzie niższy. Na przykład klient chce mi zlecić windykację pożyczki w kwocie 100.000 zł. to biorę 10% od odzyskanych kwot. Jednak jak mam przyjąć do windykacji 10 pożyczek każda po 10.000 zł. to prowizja z tytułu skutecznej windykacji musi być 15% od każdej pożyczki, przynajmniej w mojej firmie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

13/05/2011

Komentarze do 'Niskie roszczenia z tytułu pożyczek prywatnych'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Niskie roszczenia z tytułu pożyczek prywatnych'.

 1. Witam, nie na temat tego wpisu, ale opisywana sytuacja ma związek z blogiem Szanownego Autora;

  http://samcik.blox.pl/2011/05/Kupil-dom-od-komornika-ale-nie-moze-do-niego.html

  Tomek

  13 maja 11 06:52

 2. Tak, pozbycie się lokatorów z nieruchomości może stanowić problem.

  admin

  13 maja 11 07:11

 3. Ja się przymierzałem do kupna licytowanego lokalu mieszkalnego, ale zacząłem dokładnie sprawę sprawdzać i wiem, że nawet jak lokal kupię i stanę się jego prawowitym właścicielem, to np. mogę mieć zameldowanego poprzedniego właściciela w tymże lokalu. A że meldunek nie jest powiązany z własnością lokalu musiałbym wystąpić do sądu o eksmisję. Sąd taki wyrok wydaje mniej więcej po 3 miesiącach, ale… Ale to w najmniejszym stopniu nie znaczy, że uda mi się tego zameldowanego eks właściciela eksmitować… Niestety w Polsce mamy takie prawo, że prawo własności, które podobno jest jednym z najważniejszych praw, jest kompletnie nie szanowane przez polskie przepisy i orzecznictwo. Czegóż potem nie muszą robić właściciele domów lub mieszkań, żeby znów w pełni władać swoją własnością…

  Jak kupować coś z licytacji to tylko za wolną, żywą gotówkę i ze świadomością, iż może być masa problemów z lokatorami lub osobami zameldowanymi w takim lokalu. Czyli ze świadomością ewentualnej konieczności wynajęcia prawnika do poprowadzenia sprawy…

  Rex

  13 maja 11 08:13

 4. Najgorsze (dla dłużników najlepsze) jest to że ponoć nie można eksmitować na bruk, trzeba znaleźć im lokal zastępczy a z tym jest kłopot.

  admin

  13 maja 11 08:22

 5. Te kary z przytoczonych umow sa niewazne. Kara umowna moze byc jedynie za nienalezyte wykonanie zobowiazania (np. krzywe sciany), a nie za opoznienie platnosci.

  pogromcaWspolnot

  14 maja 11 23:31

 6. Tak, kary umowne nie mogą dotyczyć niewywiązania się z płatności.

  admin

  15 maja 11 04:07

Skomentuj