Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pokaż swój interes

skomentuj

Pytanie w wyszukiwarce – „gdzie sprawdzić miejsce zamieszkania osoby”. Aby uzyskać legalnie czyjś adres zamieszkania, musisz wykazać tzw. interes prawny. Takim interesem prawnym na przykład jest / powinien być fakt dochodzenia należności w postępowaniu sądowym.

Mając więc pisemko z sądu wzywające Cię jako powoda to wskazania adresu pozwanego, możesz wystąpić do MSWiA o podanie adresu zamieszkania dłużnika ze zbioru PESEL. Musisz jednak wskazać jakiś identyfikator dłużnika tj. właśnie PESEL albo NIP albo (chyba też) numer dowodu osobistego osoby o której adres występujesz. Jak nie podasz identyfikatora to adresu nie otrzymasz. Dlatego tak ważne jest spisać od dłużnika najlepiej PESEL lub NIP gdy zawierasz z nim umowę.

Jeżeli nie wykażesz interesu prawnego to legalnie adresu nie pozyskasz. Interes prawny albo raczej „interes prawny” niektórzy fabrykują poprzez pozwanie np. o zapłatę osoby której adres potrzebują, o zapłatę wyimaginowanego długu, podając jakiś zmyślony adres. To moim zdaniem niewątpliwie przestępstwo więc odradzam ten sposób. Sąd wezwie wówczas do wskazania prawidłowego adresu i już jest „interes prawny” do pozyskania adresu z MSWiA. Nie wiem, ile można za to „beknąć” ale zapewne można.

Można też zwrócić się o pomoc do detektywa ażeby ustalił adres. Moim zdaniem detektyw też nie powinien załatwić adresu jeśli klient nie wykazuje interesu prawnego. A czy załatwi, tego nie wiem, bo jak to mówią, pieniądz nie śmierdzi.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

12/05/2011

kategoria dane osobowe

Skomentuj