Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pisz cyframi, słownie i w dwóch egzemplarzach

komentarze 2

Ktoś w pisał w wyszukiwarce – „jeden egzemplarz umowy pożyczki”. Nie wiem o co chodziło mu, czego konkretnie szukał, jaki ma problem, ale napiszę o czym ja pomyślałem.

Otóż mnie przyszła na myśl sprawa o której słyszałem tylko. Lichwiarz udzielił pożyczki na podstawie umowy w której kwota pożyczki została wpisana tylko cyframi, słownie już nie. I pożyczkobiorcy (prości ludzie – małżeństwo) nie otrzymali dla siebie jednego egzemplarza umowy pożyczki. Jedyny egzemplarz umowy miał lichwiarz.

Nie pamiętam jaka to była kwota tej pożyczki, załóżmy że 2.000 zł. I co? Tak, zgadza się, lichwiarz dopisał chyba jedno zero (było wystarczająco miejsca) i zrobiło się 20.000 zł. pożyczki. Jak wspomniałem, pożyczkobiorcy nie otrzymali egzemplarza dla siebie więc nie mogli szybko wykazać fałszerstwa. Nie wpisano też słownie kwoty, jak wspomniałem, a gdyby wpisano to przynajmniej byłby „rozdźwięk”. Lichwiarz zaczął nie przebierać w środkach i zastraszał małżeństwo bandyckimi egzekutorami. Oczywiście odsetki rosły.

Finału tej sprawy nie pamiętam, zdaje się że lichwiarz i bandyci zostali aresztowani ale czy udało się wykazać że faktycznie pożyczka została udzielona w 2.000 zł., tego nie pamiętam. A może to pożyczkobiorcy zmyślali i w rzeczywistości pożyczka wyniosła 20.000 zł. ? Tak czy inaczej, wpisujcie kwotę także słownie i niech każda ze stron ma jeden egzemplarz.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

11/05/2011

kategoria fałszerstwo

Komentarze do 'Pisz cyframi, słownie i w dwóch egzemplarzach'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Pisz cyframi, słownie i w dwóch egzemplarzach'.

  1. I najlepiej, żeby do takiej umowy pożyczki było zabezpieczenie. Najlepsze – na hipotece. Ewentualnie weksel, który ułatwi ściąganie swoich należności w razie niereformowalnej oporności pożyczkobiorcy.

    Rex

    11 maja 11 19:06

  2. Hipoteka to dobra rzecz, ale przy niskich kwotach pożyczek nie bardzo ma sens. Tzn. zawsze ma sens, ale trudno przekonać pożyczkobiorcę do jej ustanowienia gdy kwota pożyczki jest niska. Poza tym, pożyczki niezabezpieczone są generalnie wyżej oprocentowane. Większe ryzyko dla pożyczkodawcy ale i większy zysk.

    admin

    12 maja 11 07:49

Skomentuj