Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy krd informuje o wpisie”. Rozpoznanie walką.

komentarze 2

Pytanie – „czy krd informuje o wpisie” – pojawiło się w wyszukiwarce internetowej. Otóż KRD informuje dłużnika o wpisie tylko wtedy gdy wierzyciel zaznaczył opcję wysłania powiadomienia podczas czynności dokonywania wpisu. Usługa wysłania powiadomienia jest odpłatna – kosztuje wierzyciela 4,60 zł. za powiadomienie pocztą zwykłą a 7,00 zł. za powiadomienie pocztą poleconą.

Czy warto zaznaczyć opcję płatnego powiadomienia publikując wpis? Moim zdaniem, tak. Po pierwsze, niektórzy dłużnicy nie odbierają poleconych przesyłek czyli nie dowie się o tym, że zapowiedziałeś mu umieszczenie go w Krajowym Rejestrze Długów a zapowiedź musisz wysłać pocztą poleconą a nie pocztą zwykłą. Po drugie, straszenie KRD praktykuje też z tego co wiem wielu wierzycieli którzy nie mają podpisanej umowy z KRD i nie mają zamiaru wpisać dłużnika do tego rejestru. Dłużnicy często wiedzą o tym i myślą, że wierzyciel nie dokona wpisu. Osobiście zaznaczam w systemie KRD opcję wysyłki pocztą zwykłą. Nie tyle dlatego że jest tańsza, ale dlatego właśnie, że wiem iż wyląduje w skrzynce i dłużnik natknie się na to pismo.

Dla mnie jako windykatora – wierzyciela wpis do KRD i wysłanie powiadomienia to zarazem takie swego rodzaju „rozpoznanie walką” używając nomenklatury wojskowej. Jeżeli dłużnik kwestionuje dług (albo udaje że kwestionuje) i ma zamiar wnieść sprzeciw od przyszłego nakazu zapłaty, to raczej zareaguje na wpis i żądając pisemnie usunięcia wpisu z KRD, wyłuszczy swoje argumenty albo „argumenty”. Lepiej mieć takie zarzuty na talerzu już teraz niż dopiero w sprzeciwie od nakazu zapłaty.

No i oczywiście czasem kaska trafia na konto firmowe po powiadomieniu dłużnika, ale dziwnie się wtedy czuję, naprawdę. Z jednej strony radość, że szybko i tanio dług odzyskałem a z drugiej strony jakieś dziwne poczucie winy, że nie zasłużyłem na te pieniądze (prowizję), bo się nie narobiłem…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

10/05/2011

kategoria rejestry długów

Komentarze do '„czy krd informuje o wpisie”. Rozpoznanie walką.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy krd informuje o wpisie”. Rozpoznanie walką.'.

 1. Oj nie marudź 🙂
  Raz się nie narobisz, a innym razem naharujesz się koszmarnie. Więcej pewnie będzie tych drugich przypadków 🙂

  Poza tym jeszcze pozostają sprawy, w których… przedawnisz i np. będziesz musiał zapłacić odszkodowanie.

  A na koniec – gdzie jest napisane, że zarobek jest uczciwy TYLKO wtedy gdy się naharujesz?

  Z harcerskim pozdrowieniem 🙂

  Rex

  7 Mar 12 18:03

 2. śmieszni jesteście … 😉

  Anonim

  1 Sie 12 23:46

Skomentuj