Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak odzyskać od bezdomnego moje pożyczone pieniądze”

komentarzy 7

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „jak odzyskać od bezdomnego moje pożyczone pieniądze”. Zagadnienie może być powiedzmy że dwuwymiarowe.

Jeżeli jest to osoba która nie posiada nic (częste w przypadku bezdomnych, co to chodzą np. po prośbie i złom zbierają) to zapewne nie odzyskasz swoich pieniędzy. Ani komornikiem, ani prokuratorem ani prośbą ani groźbą (biciem…). Znam co prawda przypadki kiedy to dłużnik nie miał nic ale udało mu się pożyczyć od kogoś (problem z odzyskaniem kasy będzie miał wówczas ten co mu pożyczył). Jednak taki bezdomny raczej nie obraca się w środowisku w którym ktoś byłby w stanie mu pożyczyć pieniądze.

Inny rodzaj „bezdomnych” to ci którzy kasę mają a tylko nie mają ani stałego ani czasowego miejsca zameldowania. Wówczas aby doprowadzić do uzyskania tytułu wykonawczego i następnie wszczęcia postępowania egzekucyjnego, trzeba ustanowić kuratora do doręczeń (przeczytaj też: „doręczanie bezdomnemu”). Wśród tej grupy „bezdomnych” bywają dłużnicy od których komornik jest w stanie odzyskać kasę bo mają coś jawnie na siebie, jak i tacy (większość) którzy mają majątek ukryty, przepisany na osoby trzecie. W tym drugim wypadku konieczne są niestandardowe działania windykacyjne jak np. wpis do KRD czy na internetowej giełdzie wierzytelności, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wyłudzenia… Niektórzy są skłonni zlecać brutalną egzekucję bandytom. Odradzam zlecanie takiej windykacji, w tym także dlatego, że może obrócić się przeciwko zleceniodawcy. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany tak postąpić to przynajmniej zastanów się, spróbuj się dowiedzieć, czy Twój dłużnik aby nie uosabia przypadku faktycznego, szczerego bankruta który pieniędzy po prostu nie ma i zdobyć nijak nie może. Skrzywdzisz niewinnego człowieka, kasy nie odzyskasz. A zawiedzione zbiry mogą zwrócić się przeciwko Tobie… Pamiętaj – nie każdy dłużnik to oszust, niektórym faktycznie powinęła się noga, stracili wszystko w życiu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

05/05/2011

kategoria dłużnicy

Komentarze do '„jak odzyskać od bezdomnego moje pożyczone pieniądze”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak odzyskać od bezdomnego moje pożyczone pieniądze”'.

 1. Z radosnych wiadomości – bezdomnych nam przybędzie – rząd ma ograniczyć obowiązek meldunkowy i go zneść od 2013 ( chodź zapowiedzi było już tyle…)

  Katarzyna

  5 maja 11 08:59

 2. A ja myślałem że już od dawna nie ma takiego obowiązku. Mówił mi tak ze dwa lata temu znajomy policjant.

  admin

  5 maja 11 09:01

 3. Mój pierwszy nakaz z weksla był na przedsiębiorcę, który akurat wówczas stawał się bezdomnym. Tytuł już się przedawnił, a ja go nadal widuję czasami jako bezdomnego w mieście, czy nawet mieszkającego gdzieś kątem, ale w warunkach, którymi można dzieci straszyć (zobacz, co będzie jak będziesz miał złą żonę i jeszcze ci się powinie noga w działalności 🙂

  Lech

  5 maja 11 09:11

 4. Ale warto co jakiś czas sprawdzać co i jak z takim dłużnikiem. Może okazać się, że stanął na nogi, a wtedy będzie można zacząć próbować odzyskiwać swoją wierzytelność.

  Rex

  5 maja 11 07:56

 5. Tak. Czasem bywa że i spadek spory otrzyma.

  admin

  5 maja 11 08:03

 6. @Lech – dlatego kochaj i szanuj żonę swą, jeżeli masz biznes i rozdzielność majątkową 🙂

  Rex

  5 maja 11 10:07

 7. Katarzyno, meldunek to nie to samo co zamieszkanie. Do dzis zastanawia mnie, co zonacza skrót „zam.” wypisaywany przez komorników na obwieszczeniach o opisach tudziez licytacjach. „zam” moze znaczyc zamieszkaly i rownie dobrze zameldowany :/
  Dziś dłużniczka mnie zwyzywała, i zapowiedziała, że zrobi sprawę w sądzie, za nachodzenie nieruchomości w ktorej nie mieszka, i w której nie jest zameldowana. Wiecej opisze jutro na blogu ;- )

  gtz

  5 maja 11 21:29

Skomentuj