Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy skoki sprawdzają bik”

komentarzy 5

Padło w wyszukiwarce pytanie „czy skoki sprawdzają bik”. Tak dostęp do BIK mają banki i SKOK-i również a skoro tak to oznacza że zapewne sprawdzają w BIK kredytobiorcę.

Z tym sprawdzaniem w BIK wiąże się jak dla mnie trochę niejasności. Z tego co mi wiadomo, to bank albo SKOK powinien uzyskać zgodę kredytobiorcy na sprawdzenie go w BIK. Choćby dlatego że każde zapytanie w BIK pogarsza zdolność kredytową sprawdzanej osoby. Czyli, możemy uznać że niezbędne jest upoważnienie od osoby sprawdzanej. A mając upoważnienie od klienta, to w  BIK może sprawdzić go nie tylko bank czy SKOK ale też np. ja jako windykator albo zwłaszcza jakaś pozabankowa firma pożyczkowa jak na przykład w przypadku pożyczki Provident – podobno jednak nie sprawdza (albo w znacznej mierze ignoruje) bo nastawia się właśnie na klientów z zaległościami w BIK.

Zapisz

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

02/05/2011

kategoria SKOK

Komentarze do '„czy skoki sprawdzają bik”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy skoki sprawdzają bik”'.

 1. Nadto trzeba rozróżnić zapytania kredytowe (udostępniane innym bankom w raportach) od zapytań monitorujących (nie udostępniane innym bankom w raportach).

  Lech

  2 maja 11 21:12

 2. „Choćby dlatego że każde zapytanie w BIK pogarsza zdolność kredytową sprawdzanej osoby”
  Nieprawdą jest jakoby. Owszem, zapytanie jest widoczne (przez rok) w BIK, ale to nie znaczy, że pogarsza – to zależy od polityki banku. W przypadku wielu kredytów banki patrzą tylko na status płatności. A z kolei jestem w stanie sobie wyobrazić, że jeśli np. przychodzę po kredyt hipoteczny i bank widzi, że nie tylko u nich się staram, to może ostrożniej windować marżę kredytu 🙂

  2. W BIK mogą sprawdzać tylko banki i SKOK-i. BIG-i to co innego.

  kjonca

  2 maja 11 20:58

 3. Spotkałem się z inna opinią i to także ze strony pracowników banków. Takie widoczne zapytania mogą sugerować że inny bank odmówił udzielenia kredytu, tak mi się wydaje.

  Każdy może sprawdzić BIK jeśli posiada upoważnienie od podmioty który ma zostać sprawdzony, nie tylko banki i SKOK-i. Informuje o tym wprost Infomonitor ze jest to możliwe u nich poprzez ich system o ile posiadasz upoważnienie.

  admin

  3 maja 11 04:04

 4. za „http://bik.pl”
  „Biuro Informacji Kredytowej > Poradnik > BIK – pytania i odpowiedzi”
  ===================================
  Czy pośrednicy finansowi udzielający kredytów ratalnych też korzystają z danych BIK?
  Do danych zgromadzonych w BIK mają dostęp wyłącznie banki, SKOK-i oraz instytucje upoważnione, typu prokuratura, policja, sądy.
  ===================================
  Więc pewnie pozostaje przegryzienie się przez przepisy na podstawie których funkcjonuje BIK.

  Co do rozróżnienia między zapytaniami monitorującym a kredytowymi, to akurat chyba nie ma większego znaczenia w tej dyskusji. Inna sprawa, że banki chyba dopiero się uczą zapytań monitorujących. Gdy oglądałem swój raport, to jedynie citi monitorowało na bieżąco, raz się zdarzyło ING, i chyba tyle.

  kjonca

  3 maja 11 07:43

 5. Tutaj: http://www.infomonitor.pl/pl/nasza_oferta/dla_przedsiebiorcow/13.html – Infomonitor oferuje firmom dostęp do BIK co potwierdziła w rozmowie konsultantka. Pod warunkiem dysponowania upoważnieniem od podmiotu który ma zostać sprawdzony.

  admin

  3 maja 11 08:01

Skomentuj