Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy zus wpisuje do bik”

skomentuj

„czy zus wpisuje do bik” – ktoś zapytał w wyszukiwarce. Nie, nie wpisuje ani do BIK ani niestety nie wpisuje do KRD ani do innych BIG-ów, i bardzo mi przykro w związku z tym.

Albowiem zadłużenie publicznoprawne (wobec ZUS oraz podatkowe) to długi bardzo niemiłe dla wierzyciela dłużnika który je ma – korzystają z pierwszeństwa w zaspokajaniu podczas egzekucji. Myślę też że jest to rodzaj długów które powstają najwcześniej w firmie i gdyby były jawnie publikowane to niepotrzebny byłby nam KRD. Przeczytaj: Chcemy jawny ZUS, US oraz BIK, a nie sam KRD…

Z drugiej strony, brak powszechnego dostępu do zadłużeń publicznoprawnych to szansa dla ich dłużników – przedsiębiorców na wyjście z dołka, szansa na kredyt kupiecki czyli towar, usługę na termin płatności. Niestety jednak czasem to tylko przedłużenie agonii firmowej i pociągnięcie za sobą kontrahentów. Czy więc globalnie to dobrze czy źle że powstały i rozrastają się rejestry długów? Czy rejestry długów bardziej pomagają ośmielając dostawców którzy je sprawdzają i chroniąc ich interesy czy może jednak bardziej szkodzą globalnie gospodarce skazując na ostateczny upadek wiele zadłużonych firm które miałyby szansę podźwignąć się skredytowane towarem, usługą (i spłacić długi)? Szczerze pisząc, nie jestem pewien.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 3.5]

01/05/2011

kategoria: rejestry długów

Skomentuj