Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy odrzucony wniosek o upadłość chroni członka zarządu”

komentarze 4

Takie pytanie ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy odrzucony wniosek o upadłość chroni członka zarządu”. Moim zdaniem (nie jestem prawnikiem) nie chroni, bo to oznacza zapewne, że wniosek został złożony zbyt późno. Chyba, że taki odrzucony oddalony wniosek złożył członek zarządu który dopiero co objął tę funkcję, bo przecież on nie odpowiada za to, że zastał spółkę już  nadmiernie zadłużoną, co do której należało wcześniej złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. A mimo tego taki wniosek powinien z tego co wiem złożyć, aby uwolnić się od subsydiarnej odpowiedzialności członka zarządu za długi spółki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

01/05/2011

kategoria: upadłość

Komentarze do '„czy odrzucony wniosek o upadłość chroni członka zarządu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy odrzucony wniosek o upadłość chroni członka zarządu”'.

 1. To zależy z jakiego powodu odrzucony, wszak mógł być złożony „za wcześnie” 😉

  Lech

  1 maja 11 19:37

 2. Mam wrażenie, że autorowi pytania chodziło chyba o zwrot, a nie oddalenie. Odrzucenie wniosku o ogłoszenie upadłości w praktyce się prawie nie zdarza, bo przesłanki są takie jak odrzucenia pozwu (np. nieistnienie podmiotu, którego upadłości się domagamy czy brak jurysdykcji polskiego sądu). Rozstrzygnięcie merytoryczne będzie oddaleniem wniosku, rozstrzygnięcie formalne zwrotem – w przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych.

  Zwrot wniosku sprawia, że traktuje się go jak niezłożony więc nie można się powoływać na ten argument w postępowaniu z 299 ksh czy 21 puin. A oddalenie wniosku rzeczywiście zwykle następuje gdy nie ma majątku nawet na pokrycie kosztów postępowania, co z reguły jest równoznaczne z sytuacją, że wniosek złożony zbyt późno. Wyjątki oczywiście się zdarzają (np. spalona w jedną noc fabryka).

  Pjaj

  1 maja 11 19:58

 3. A tak, istnieje taka możliwość.

  admin

  1 maja 11 19:40

 4. Myślę że pytającemu chodziło o oddalenie wniosku ale ja niepotrzebnie sam użyłem słowa „odrzucenie”.

  admin

  1 maja 11 20:35

Skomentuj