Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„gdzie można złożyć zawiadomienie do prokuratury”

komentarze 3

„gdzie można złożyć zawiadomienie do prokuratury” – zapytał ktoś w wyszukiwarce. Zawiadomienie np. o popełnieniu oszustwa (jak i każde inne o popełnieniu jakiegoś przestępstwa) można wysłać zarówno na policję jak i do prokuratury. To znaczy jak już wysyłasz na policję to daruj sobie wysyłkę do prokuratury i odwrotnie. Można też zamiast wysłać zawiadomienie to pofatygować się osobiście aby złożyć zeznania. I tak Cię to nie ominie w przypadku gdy zawiadomienie wyślesz pocztą, bo muszą Cię przesłuchać osobiście do protokołu, abyś został pouczony jako składający zawiadomienie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i podpisał się pod protokołem. Tak na marginesie jednak to lepiej byłoby wcześniej skorzystać z windykacji lub uzyskać tytuł wykonawczy i zaangażować komornika, gdyż postępowania karne w typowych sprawach braku zapłaty za fakturę albo pożyczkę, są bardzo często umarzane. Przy okazji, korzystne pożyczki są tutaj.

Niektórzy w przypadku zawiadomienia o wyłudzeniu mają dylemat czy oszustwo zgłosić na policji / w prokuraturze właściwej miejscowo dla dłużnika czy dla zgłaszającego oszustwo – pokrzywdzonego. Aby ten problem rozstrzygnąć, trzeba ustalić gdzie doszło do popełnienia przestępstwa (gdzie została zawarta umowa) i nieraz same organy ścigania mają z tym problem, ale to nie Twój problem. Powstaje często w związku z tym tzw. spór kompetencyjny. Jeżeli złożysz zawiadomienie do jednostki która nie jest właściwa miejscowo, to prześlą je do tej właściwej, nie przejmuj się.

Taki problem z ustaleniem właściwej prokuratury bywa też w przypadku zgłoszenia przestępstwa gróźb bezprawnych, jeżeli np. ktoś grozi komuś telefonicznie albo mailem, z innej miejscowości. Dlatego że według jednego poglądu groźby bezprawne to przestępstwo skutkowe czyli tam gdzie pokrzywdzony „się przestraszył” powinno się prowadzić postępowanie.  Według innego poglądu w doktrynie przestępstwo gróźb bezprawnych nie jest przestępstwem skutkowym czyli sprawę powinna prowadzić prokuratura właściwa miejscowo dla miejsca w którym sprawca działał (telefonował, wysyłał maile z pogróżkami). Znałem jednego takiego co groził mailem kontrahentowi – dłużnikowi w innym województwie a jak mu powiedziałem żeby lepiej dał sobie spokój bo narobi sobie kłopotów to się roześmiał i powiedział że ma u siebie potężne znajomości na policji i może robić co chce. No, „pech chciał” że kontrahent – dłużnik złożył zawiadomienie do prokuratury w swojej miejscowości (gdzie „wystraszył się” czytając maila) a tam uznali że jest to przestępstwo skutkowe. Grożący został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu i już nikomu nie grozi bo okres próby płynie…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

28/04/2011

kategoria: prokuratorzy

Komentarze do '„gdzie można złożyć zawiadomienie do prokuratury”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„gdzie można złożyć zawiadomienie do prokuratury”'.

 1. Chcę zgłościć na prokuraturę informację o przestępstwie gospodarczym, czy składam ją w prokuraturze w woj w , którym ja mieszkam , czy w woj gdzie pracuję i gdzie doszło do popełnienia tego przestepstwa?

  Wojtek

  28 Kwi 13 07:31

 2. Bardzo dziękuję za pomoc

  Wojtek

  28 Kwi 13 07:34

 3. Zawsze można złożyć zawiadomienie po prostu w najbliższej jednostce policji albo prokuratury a oni sami ustalą, która jednostka – w której miejscowości ma prowadzić sprawę. Właściwą prokuraturą jest ta, w której rejonie przestępstwo popełniono albo ta w której skutek przestępstwa nastąpił.

  admin

  28 Kwi 13 08:53

Skomentuj