Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„gdzie można złożyć zawiadomienie do prokuratury”

komentarze 3

„gdzie można złożyć zawiadomienie do prokuratury” – zapytał ktoś w wyszukiwarce. Zawiadomienie np. o popełnieniu oszustwa (jak i każde inne o popełnieniu jakiegoś przestępstwa) można wysłać zarówno na policję jak i do prokuratury. To znaczy jak już wysyłasz na policję to daruj sobie wysyłkę do prokuratury i odwrotnie. Można też zamiast wysłać zawiadomienie to pofatygować się osobiście aby złożyć zeznania. I tak Cię to nie ominie w przypadku gdy zawiadomienie wyślesz pocztą, bo muszą Cię przesłuchać osobiście do protokołu, abyś został pouczony jako składający zawiadomienie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i podpisał się pod protokołem. Tak na marginesie jednak to lepiej byłoby wcześniej skorzystać z windykacji lub uzyskać tytuł wykonawczy i zaangażować komornika, gdyż postępowania karne w typowych sprawach braku zapłaty za fakturę albo pożyczkę, są bardzo często umarzane. Przy okazji, korzystne pożyczki są tutaj.

Niektórzy w przypadku zawiadomienia o wyłudzeniu mają dylemat czy oszustwo zgłosić na policji / w prokuraturze właściwej miejscowo dla dłużnika czy dla zgłaszającego oszustwo – pokrzywdzonego. Aby ten problem rozstrzygnąć, trzeba ustalić gdzie doszło do popełnienia przestępstwa (gdzie została zawarta umowa) i nieraz same organy ścigania mają z tym problem, ale to nie Twój problem. Powstaje często w związku z tym tzw. spór kompetencyjny. Jeżeli złożysz zawiadomienie do jednostki która nie jest właściwa miejscowo, to prześlą je do tej właściwej, nie przejmuj się.

Taki problem z ustaleniem właściwej prokuratury bywa też w przypadku zgłoszenia przestępstwa gróźb bezprawnych, jeżeli np. ktoś grozi komuś telefonicznie albo mailem, z innej miejscowości. Dlatego że według jednego poglądu groźby bezprawne to przestępstwo skutkowe czyli tam gdzie pokrzywdzony „się przestraszył” powinno się prowadzić postępowanie.  Według innego poglądu w doktrynie przestępstwo gróźb bezprawnych nie jest przestępstwem skutkowym czyli sprawę powinna prowadzić prokuratura właściwa miejscowo dla miejsca w którym sprawca działał (telefonował, wysyłał maile z pogróżkami). Znałem jednego takiego co groził mailem kontrahentowi – dłużnikowi w innym województwie a jak mu powiedziałem żeby lepiej dał sobie spokój bo narobi sobie kłopotów to się roześmiał i powiedział że ma u siebie potężne znajomości na policji i może robić co chce. No, „pech chciał” że kontrahent – dłużnik złożył zawiadomienie do prokuratury w swojej miejscowości (gdzie „wystraszył się” czytając maila) a tam uznali że jest to przestępstwo skutkowe. Grożący został skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu i już nikomu nie grozi bo okres próby płynie…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 13 Ocena średnia: 4.2]

28/04/2011

kategoria prokuratorzy

Komentarze do '„gdzie można złożyć zawiadomienie do prokuratury”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„gdzie można złożyć zawiadomienie do prokuratury”'.

 1. Chcę zgłościć na prokuraturę informację o przestępstwie gospodarczym, czy składam ją w prokuraturze w woj w , którym ja mieszkam , czy w woj gdzie pracuję i gdzie doszło do popełnienia tego przestepstwa?

  Wojtek

  28 Kwi 13 07:31

 2. Bardzo dziękuję za pomoc

  Wojtek

  28 Kwi 13 07:34

 3. Zawsze można złożyć zawiadomienie po prostu w najbliższej jednostce policji albo prokuratury a oni sami ustalą, która jednostka – w której miejscowości ma prowadzić sprawę. Właściwą prokuraturą jest ta, w której rejonie przestępstwo popełniono albo ta w której skutek przestępstwa nastąpił.

  admin

  28 Kwi 13 08:53

Skomentuj