Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik pobrał dwa razy – jak odzyskać nadpłatę?

16 komentarzy

Od czasu do czasu kontaktuje się ze mną jakiś (już były) dłużnik zdenerwowany gdyż jak twierdzi, komornik pobrał więcej niż wynosił dług (z odsetkami i kosztami). Często jest to dwa razy więcej o ile wierzytelność dłużnika była wystarczająco wysoka. Jak to możliwe, że doszło do takiej podwójnej egzekucji? Czy w takim wypadku są podstawy do niepokoju, że wierzyciel wzbogaci się bezpodstawnie albo i komornik?

Przeczytaj też: Podwójne zajęcie komornicze emerytury

Do takich sytuacji dochodzi nierzadko gdy komornik kieruje zajęcie równolegle do np. wynagrodzenia za pracę (bezpośrednio w zakładzie pracy) oraz do rachunku bankowego. Bank i zakład pracy nie kontaktują się ze sobą – nie uzgadniają kto z nich i jaką kwotę przekaże komornikowi ba, bank nie wie, że komornik zajął wynagrodzenie a zakład pracy, że komornik zajął rachunek bankowy. Bank i zakład pracy otrzymuje od komornika polecenie wykonania zajęcia i przekazania komornikowi środków. Zarówno bank jak i zakład pracy otrzymuje na zajęciu pełną kwotę długu do egzekucji. Komornik nie dzieli więc kwoty na każde zajęcie – przecież nie wie czy i ile uda się wyegzekwować z wynagrodzenia (może dłużnik otrzymuje wynagrodzenie minimalne wolne od zajęcia?) a ile z rachunku bankowego. I takie postępowanie komornika, jest zgodne z prawem.

Przeczytaj też: Komornik pobrał za dużo pieniędzy

Również banki między sobą nie uzgadniają (w przypadku zajęcia np. dwóch kont) który jaką kwotę przekaże komornikowi. Podobnie w przypadku innych wierzytelności jak np. nadpłata podatku, wierzytelność z tytułu wynajmu lokalu albo przysługująca dłużnikowi – firmie od kontrahenta (niezapłacona faktura). Gdy takich czy innych wierzytelności jest kilka to niewykluczone, że dojdzie nie do podwójnej ale nawet do potrójnej albo i poczwórnej egzekucji…

Przeczytaj też: Podwójna zapłata długu

Przechodzę do sedna na które czekacie. Jak odzyskać pieniądze? komornik, zorientowawszy się, że wpłynęło więcej niż całkowity dług z odsetkami i kosztami, oczywiście ma obowiązek bezzwłocznie zwrócić dłużnikowi wyegzekwowaną nadwyżkę i oczywiście od tej nadwyżki nie przysługuje komornikowi opłata stosunkowa. Komornik w żadnym wypadku nie ma prawa przekazać nadwyżki wierzycielowi a gdyby to uczynił, to jego – komornika problem, i z własnych pieniędzy musi (już byłemu) dłużnikowi zwrócić a następnie niech sobie odzyskuje pieniądze od byłego wierzyciela. A komornik odpowiada finansowo solidarnie ze Skarbem Państwa czyli gdyby komornik uporczywie nie zwracał pieniędzy, to można pozwać o zwrot razem ze Skarbem państwa jako dłużnikiem solidarnym.

Przeczytaj też: Aktualizacja zajęcia wierzytelności

W 99,99% przypadków komornik bez zwłoki sam zwraca nadpłatę a jeżeli bardzo się niecierpliwisz, to zatelefonuj lub napisz z ponagleniem o zwrot nadpłaty. Gdyby się ociągał, to przysługuje Ci skarga na czynność komornika ale ta podlega opłacie 100 złotych i dlatego w takich razach sugeruję złożyć bezpłatne zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez komornika przestępstwa: https://pamietnikwindykatora.pl/bezplatna-alternatywa-do-skargi-na-czynnosci-komornika-czyli-zawiadomienie-prokuratury/. Pozew o zapłatę zostaw jako ostateczność, zapewne nie dojdzie do konieczności skorzystania z tej drogi prawnej.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 czerwca, 2020

Komentarze do 'Komornik pobrał dwa razy – jak odzyskać nadpłatę?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Uważam, że w opisanej sytuacji nadpłatę musiałby odzyskiwać od wierzyciela a nie od komornika. Komornik nie miałby przecież tych pieniędzy lecz wierzyciel. tak samo jest w przypadku nieuzasadnionej egzekucji w ogóle kiedy to dłużnik przykładowo nie otrzymał nakazu zapłaty i nie mógł się odwołać a ostatecznie powództwo zostało oddalone.

    Gaga

    3 cze 20 o 14:50

  2. To jest zupełnie inna sytuacja niż w podanym przez Ciebie przypadku gdzie komornik nie zawinił – otrzymał wniosek egzekucyjny z naówczas prawomocnym wyrokiem i prowadził egzekucję do czego był obowiązany. A co innego pomyłka komornika – przekazanie wierzycielowi kwoty wyższej niż wynosi należność mu przysługująca. Komornik musi swój błąd naprawić.

    admin

    3 cze 20 o 15:01

  3. To tak w teorii adminie, praktyka życiowa rozmija się z teorią

    praktyk

    4 cze 20 o 07:19

  4. W takich sprawach nie sądzę, ze się rozmija. Konkretny przypadek proszę.

    admin

    4 cze 20 o 09:24

  5. Gorzej jeżeli tą nadpłatę przekazał wierzycielowi który nie zawsze sam jest wypłacalny.

    Montgomery

    21 sie 21 o 19:51

  6. Jako że jest to wina komornika, to uważam że można pozwać jego o zwrot co gdy tak jest, to i solidarnie ze skarbem państwa.

    admin

    22 sie 21 o 05:02

  7. A nie trzeba najpierw pozwać tego dawnego wierzyciela i dopiero jeżeli egzekucja bezskuteczna, to komornika ze skarbem państwa?

    notomasz

    27 sie 21 o 21:40

  8. Niech sobie skarb państwa i komornik przede wszystkim ściąga od wierzyciela po tym gdy zwrócą byłemu dłużnikowi.

    Anonim

    1 lut 22 o 20:26

  9. Czy to jest w ogóle dopuszczalne że komornik równocześnie dokonuje zajęć dwóch kont bankowych i z każdego zostaje dla niego ściągnięta pełna należność? Nie ma żadnej koordynacji zajęć pomiędzy bankami?

    henik

    10 mar 22 o 06:42

  10. Tak, jest to dopuszczalne a między bankami nie ma żadnej takiej koordynacji.

    admin

    10 mar 22 o 07:32

  11. Mnie ściągnął cały dług z jednego konta a z drugiego tyle ile było na koncie, prawie 900 złotych (konto firmowe). Ile będę czekał na zwrot nadpłaty? Oczywiście w kancelarii komorniczej telefonów nie podejmują.

    masakra

    19 mar 22 o 16:52

  12. Powinien oddać bez zbędnej zwłoki ale brak precyzyjnego określenia – ile to dni.

    admin

    19 mar 22 o 20:02

  13. mam podobny przypadek alimenty płacone na czas a wchodzi komornik, w jednym miesiącu pobrał ponad 3 krotność, bieżąca wpłata i 2 razy z kont. Rozbój i kradzież, w biały dzień czy w świetle prawa?

    konik

    6 lut 23 o 17:38

  14. Powinien zwrócić nadpłatę i myślę że zwróci. Po prostu zajmując konta i wynagrodzenie nie wie, jaką kwotę z poszczególnego konta i wynagrodzenia wyegzekwuje więc w każdym zajęciu podaje pełną kwotę należności.

    A jeżeli nie spóźnił się Pan z dobrowolną zapłatą alimentów w danym miesiącu, to oczywiście egzekucja jest bezpodstawna.

    admin

    6 lut 23 o 18:08

  15. Miałam taką sytuację, wpłaciłam jak najszybciej należność na konto komornika, przelewem natychmiastowym, tymczasem kilka dni później bank “zdublował” i pobrał należność z konta. Komornik wyjaśnił mi, że pieniądze wrócą, niestety nie określił kiedy mniej więcej. Czekam cierpliwie.

    Ann

    16 sty 24 o 13:18

  16. Niestety, przepisy nie precyzują terminu w jakim komornik ma zwrócić dłużnikowi pieniądze. Ma tego dokonać bezzwłocznie czyli bez zbędnej zwłoki ale przepisy nie precyzują, ile to dni – bezzwłocznie. Myślę, że jeśli nie zwróci w ciągu tygodnia, to wysłać wezwanie najpierw mailem pod rygorem wniesienia powództwa o zwrot.

    admin

    16 sty 24 o 13:40

Skomentuj