Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja bez faktury

1 komentarz

Często tak bywa szczególnie gdy kwota należności jest znaczna. Klient nie wystawia faktury VAT bo musiałby ten VAT odprowadzić (a już nie ma pieniędzy) a nie wie czy i kiedy odzyska pieniądze. Pytają w takiej sytuacji czy można prowadzić windykację bez wystawionej faktury.

Jeżeli w umowie pomiędzy sprzedawcą a nabywcą (wykonawcą a zamawiającym) nie określono iż warunkiem zapłaty jest wystawienie faktury, to można prowadzić windykację bez wystawiania faktury. Miałem ze dwa takie przypadki – była umowa i protokół odbioru. Wtedy oczywiście dochodzimy zapłaty kwoty netto, bez VAT. Jest to chyba na bakier z podatkowego punktu widzenia, ale z tego co wiem, sądy nie czepiają się tego i nie donoszą. Tak samo jak nie interesuje sądu to, czy został odprowadzony podatek z tytułu umowy pożyczki, przynajmniej ja nie spotkałem się z takim zainteresowaniem.

kategoria: windykacja

1 komentarz do 'Windykacja bez faktury'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Windykacja bez faktury'.

  1. Mamy dluznika na kwote powyzej 20 000 PLN bez odsetek i kosztow procesu. Mamy wyrok do odebrania z Polskiego Sadu na wystawione faktury. Dluznik pochodzi z Francji i prawdopodobnie tam przebywa lub w Hiszpanii. W Polsce zalozyl Spolke z o.o. i na ta spolke byly wystawiane faktury. Korespondencji ze zwrotka nie odbieral, i prawdopodobnie nie zostal wniesiony sprzeciw. Czy taka sprawa sa Panstwo w stanie sie zajac? Ile procent od odzyskanych przez Panstwa naleznosci stanowic bedzie Panstwa wynagrodzenie? Mam na mysli procent orientacyjny.

    bbb

    22 maja 13 at 17:56

Skomentuj