Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Notariusze nie chcą uwierzytelniać…

komentarze 3

Klienci których sprawy o zapłatę prywatnej pożyczki mam pchnąć do sądu, często dzwonią i skarżą się, że notariusz odmówił uwierzytelnienia kopii umowy pożyczki o którą prosiłem klienta w celu złożenia pozwu o zapłatę. Argumentem notariuszy jest jak słyszę niezgłoszenie pożyczki do Urzędu Skarbowego przez pożyczkodawcę.

Dziwne. Jak napisałem w poprzednim wpisie, sądu to nie interesuje a notariuszy – tak. Jednak co ciekawe, niektórzy z nich uwierzytelniają a niektórzy nie. Tak zastanawiam się jednak, czy to może po prostu nie za dużo roboty z tym uwierzytelnieniem, bo to i umowę pożyczki skserować muszą u notariusza i nanieść wpis uwierzytelniający z pieczęcią – często na osobnej, doklejonej czy dopiętej kartce. Roboty więc huk a kasa za tę czynność mizerna, o ile pamiętam to około 10 zł. za stronę…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

24/04/2011

kategoria notariusz

Komentarze do 'Notariusze nie chcą uwierzytelniać…'

Subscribe to comments with RSS

 1. A skąd notariusz „wie”, że pożyczka niezgłoszona? Zawsze można powiedzieć, że obowiązku tego na pewno dokonał pożyczkobiorca w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

  Lech

  24 Kwi 11 13:27

 2. 6zł plus VAT maksymalnie mogą brać notariusze za uwierzytelnienie. A ta pani, co uwierzytelnia czyjeś kserówki, w końcu się przejedzie jak uwierzytelni niedokładną kopię…

  Lech

  24 Kwi 11 13:57

 3. Oczywiście. Teraz sobie przypomniałem że kiedyś poszedłem przy okazji do innej notariusz niż zwykle chadzam i chciałem coś uwierzytelnić to powiedziała mi że ma ksero zepsute i żebym sobie gdzieś skserował i przyszedł. Ja jej na to że nie spieszy mi się więc może zostawię u niej dokument i odbiorę uwierzytelniony za kilka dni. A ona na to że nie, że ona nie będzie naprawiać ksero bo jej nie potrzebne. Naprawdę.

  admin

  24 Kwi 11 13:33

Skomentuj