Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Konto i firma poza zasięgiem komornika

komentarzy 5

Zapytania w wyszukiwarce w rodzaju „konto którego nie może zająć komornik” pojawiają się wielokrotnie codziennie. Każde konto dłużnika może zająć komornik, ale…

Porady, jak uniknąć egzekucji komorniczej do etycznych nie należą. Jednakże zagadnienie ma dwie strony medalu. Czasem dłużnik chciałby spłacić swoje długi na przykład mając nowy pomysł na biznes i poprzez wypracowanie zysku ale nie może rozwinąć skrzydeł jako przedsiębiorca, bo komornik i wierzyciele czyhają aby ściągnąć  każdy grosz i nie pozwolą mu się rozkręcić. Co wtedy?

Jeżeli więc przysłowiowy Jan Kowalski jest dłużnikiem, to może założyć np. spółkę cywilną, spółkę z o.o. czy spółkę jawną. Komornik nie będzie mógł prowadzić egzekucji z konta firmowego i majątku spółki jeżeli dłużnikiem jest Jan Kowalski (będący jej wspólnikiem) a nie sama spółka. Nawet w przypadku spółki cywilnej nie posiadającej osobowości prawnej też jest to niemożliwe. Czyli np. Jan Kowalski zakłada spółkę cywilną z bratem swoim Andrzejem Kowalskim (albo nie z bratem) i spółka ma konto bankowe którego obaj są właścicielami – komornik nie może prowadzić egzekucji z takiego konta skoro tylko jeden ze wspólników jest dłużnikiem. Nie może też np. zlicytować samochodu którego właścicielem jest taka spółka cywilna – dwaj wspólnicy.Komornik może natomiast prowadzić egzekucję z zysków wspólnika będącego dłużnikiem podobnie jak w przypadku np. spółki z o.o. może zająć jego udziały i zyski; wypłacane są one jednak co jakiś czas a nie płynnie, na bieżąco. Nie wiem natomiast jak to się dzieje, ale jeszcze nie zdarzyło się abym jako wierzyciel tym sposobem otrzymał jakieś pieniądze – pomimo stosownych zajęć dokonanych przez komornika.

A niektórzy dłużnicy tak nie kombinują, tylko po prostu co jakiś czas zakładają kolejne konto firmowe… Dobre konta firmowe do założenia online są tutaj. Z tego co się orientuję, to komornicy dokonawszy zapytań do banków o konto dłużnika, już nie ponawiają ich w tej samej sprawie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 11 Ocena średnia: 4.3]

23/04/2011

Komentarze do 'Konto i firma poza zasięgiem komornika'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Konto i firma poza zasięgiem komornika'.

 1. A można sobie nawet i założyć spółkę z o.o. w „taki sposób” by komornik nie mógł tknąć udziałów oraz wynagrodzenia (nawet b. wysokiego), jednocześnie zachowując pełną kontrolę nad spółką (własne udziały).

  Kreatywność dłużników nie zna granic 🙂 sam byłem pod wrażeniem.

  Piotrek

  14 Sty 12 23:16

 2. w jaki sposób można założyć taką spółkę?chce założyć z partnerem ale on ma komornika. czy można obejść to tak by komornik nic nie mógł ściągnąć

  mala:)

  27 Paź 12 18:32

 3. Ja tego nie wiem a poza tym, chcesz nieetycznej porady.

  admin

  28 Paź 12 10:13

 4. Kolega Admin chyba z innej planety jest, czy podatki są etyczne? Czy korupcja rządu i produkcja przez FED ogromnej ilości gotówki dla zadłużenia ludzkości jest etyczna??? Nie ma litości odnośnie kasy, a kto żyje etycznie i jak św. Teresa przykazała, będzie żył skromnie… P.S. Etyka jest różna dla różnych osób w zależności od punktu widzenia, a Prawa musi przestrzegać każdy. Nie łamiąc prawa możesz wszystko, działając zgodnie z nim na swoją korzyść 😉

  Marioosh

  2 Gru 13 01:21

 5. Pytanie które zadała mala:) może nawet nieprzestrzegania prawa dotyczy a nie tylko kwestii etyki. Kto bowiem ukrywa majątek, uniemożliwia egzekucję komorniczą, ten przestępstwo popełnia z art. 300 kk.

  admin

  2 Gru 13 05:27

Skomentuj