Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dowody w skardze pauliańskiej

skomentuj

Kolejny e-mail: Z tej strony … Jestem zainteresowana Państwa ofertą windykacyjną, głownie jeśli chodzi o postępowanie w zakresie bezskutecznej windykacji komorniczej. Chodzi o kwotę 35 tyś. zł., a dłużnik mieszka na terenie …. Mam uzasadnione podejrzenie odnośnie dłużnika, że ukrywa swój majatek – prawdopodobnie przepisał swój majątek na matkę. Zastanawiam się nad złożeniem skargi pauliańskiej, ale ciężko zdobyć dowody. Ponadto dłużnik jest „objęty” komornikiem także z tytułu wierzytelności wobec innej osoby. Dłużnika zatrudnia matka, która wystawiła mu zaświadczenie, że zarabia najniższą krajową. Z kolei wiem, że swego czasu posiadał kilka samochodów dostawczych (miał firmę przesyłkową), tylko prawdopodobnie przepisał je także na matkę. Chciałam się zorientować, czy mają Państwo czas zająć się moją sprawą, no i jakby to wyglądało w kwestii finansowej. Dodam, że wiele dobrych słów słyszałam od naszego adwokata na temat Pańskiej firmy. Jeśli Państwo nie mogą zająć się moją sprawą – proszę o jakieś namiary na kogoś, kto mógłby mi pomóc. Dziękuję bardzo i zyczę wesołych Świąt.

No, trzeba by wykazać, że te samochody tudzież inne składniki majątku przepisał na matkę. W przypadku skargi pauliańskiej sąd uznaje czynność darowania, (przepisania)  za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela który wystąpił ze skargą pauliańską, jakoś tak.  I wówczas tylko ten wierzyciel może skierować egzekucję do tych składników majątku. Inni wierzyciele mogą co najwyżej otrzymać pieniądze z tego co zostanie po zaspokojeniu tego wierzyciela egzekwującego, powstaje bowiem wierzytelność dłużnika – środki pieniężne pozostałe po zlicytowaniu i po zaspokojeniu wierzyciela egzekwującego. Ci pozostali wierzyciele muszą w takiej sytuacji zawnioskować o egzekucję z wierzytelności dłużnika – wtedy po licytacji reszta tych środków nie trafi do dłużnika tylko do wierzycieli. Trochę odbiegłem od głównego tematu ale to też dobrze wiedzieć.

Jeżeli dłużnik przepisał majątek na członka najbliższej rodziny a matka niewątpliwie takim jest, to sąd zakłada że matka w tym wypadku wiedziała w jakim celu synek przepisał na nią majątek – aby uniemożliwić egzekucję. I należy spodziewać się że skarga pauliańska zostanie uwzględniona. W przypadku nieruchomości bardzo łatwo sprawdzić kto był jej właścicielem a kto jest właścicielem obecnie – wystarczy przejrzeć księgę wieczystą nieruchomości, to można. Co do samochodów to chyba też można to sprawdzić, ale nigdy tego nie robiłem więc nie wiem jak i czy są jakieś utrudnienia w tym zakresie na drodze do uzyskania takiej informacji. Jak ktoś wie, to prosiłbym o komentarz pro publico bono czy jakoś tak.

Natomiast to: „Dodam, że wiele dobrych słów słyszałam od naszego adwokata na temat Pańskiej firmy.” – jest to prawdopodobnie „ściema”. Nie znam żadnego adwokata w miejscowości (wykropkowanej) o której pisze autorka pisma. Prawdopodobnie chciała mnie nakręcić.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.5]

23/04/2011

kategoria skarga pauliańska

Skomentuj