Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„upublicznienie zadłużenia w internecie czy można?”

skomentuj

Ktoś zapytał w internecie – „upublicznienie zadłużenia w internecie czy można?”. Trzeba by tu przywołać Dz.U. 2010 nr 81 poz. 530 Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

„Art. 4. Udostępnianie informacji gospodarczych osobom trzecim nieoznaczonym w chwili przeznaczania tych informacji do udostępniania następuje wyłącznie za pośrednictwem biur informacji gospodarczej, chyba że udostępnianie, o którym mowa powyżej, następuje w celu sprzedaży wierzytelności przez ogłoszenie publiczne lub przepisy prawa przewidują inny tryb udostępniania danych.”

Czyli np. jak zamieścisz na swojej stronie www informację o tym, że firma X nie płaci należności, to nie wiemy na dobrą sprawę, kto się z tym zapozna, kto odwiedzi te stronę – mamy więc do czynienia z udostępnianiem informacji osobom trzecim nieoznaczonym. W związku z powyższym powinieneś dopisać że jest to dług na sprzedaż 😉  bo Ty biurem informacji gospodarczej nie jesteś.

Ponadto, na podstawie własnych niemiłych doświadczeń (w procesach sądowych) jako upubliczniającego długi radzę, aby nie upubliczniać w ten sposób informacji o zadłużeniu dopóki nie jest ono stwierdzone tytułem wykonawczym. Moim zdaniem dobrze było też najpierw odczekać aż komornik wykona podstawowe czynności egzekucyjne i dopiero wtedy wrzucić info o dłużniku i długu  do internetu.

Jak Ci się bardzo spieszy aby ogłosić że X wisi Ci kasę i chcesz to zrobić zanim uzyskasz tytuł wykonawczy to proponuję skorzystanie z Krajowego Rejestru Długów. Ponieważ w Polsce wciąż wiele osób, przedsiębiorców nie ma pojęcia jaką kopalnią informacji jest Google, więc możliwe że prędzej sprawdzą go właśnie w KRD niż przyjdzie im do głowy ruszyć mózgownicą i wpisać jego dane w okienku wyszukiwarki internetowej w kontekście takich słów jak „wierzytelności”, „dłużnik” itp.

Kwiecień 21st, 2011 at 12:34 pm

kategoria: rejestry długów

Skomentuj