Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Po jakim czasie do windykacji?

skomentuj

Czasem potencjalni klienci pytają mnie, po jakim czasie można zlecić windykację np. faktury. Odpowiedź brzmi – następnego dnia po upływie terminu zapłaty. Czy natomiast warto zlecać windykację tak szybko, to inna sprawa.

Jeżeli brak jest jakiś niepokojących wieści o dłużniku, o jego kondycji finansowej, o jego innych długach, to można się wstrzymać ze zleceniem windykacji. Zadzwonić do dłużnika, wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty. Nie widzę natomiast sensu w wysyłaniu dwóch, trzech wezwań do zapłaty, w pewnych odstępach czasu. Jedno wystarczy (wystarczy także tylko jedno aby skutecznie skierować pozew o zapłatę).

Jeżeli dłużnik nie reaguje, to chyba czas windykować na poważnie. Rozumna firma windykacyjna moim zdaniem nie powinna zaczynać tak jak w kinie Hitchcocka (zacząć od trzęsienia ziemi a później tylko zwiększać napięcie) – trza myśleć o tym że może jeszcze można tego dłużnika zachować jako klienta dla zleceniodawcy – wierzyciela.  Jednak nie należy myśleć tak zbyt długo skoro dłużnik wciąż nie płaci…

kategoria: windykacja

Skomentuj