Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„karne odsetki za zwłokę”

komentarzy 9

Czasem wpisywane jest w wyszukiwarkę hasło „karne odsetki za zwłokę”. Myślę że słowo „karne” można by sobie darować i mówimy po prostu o odsetkach za zwłokę. Jak bowiem zwał tak zwał, ale (karne) odsetki za zwłokę nijak nie mogą być wyższe niż odsetki maksymalne czyli czterokrotność obowiązującej stopy kredytu lombardowego NBP – na dzień dzisiejszy 22% (5,5 x 4). To, że ktoś w umowie pożyczki albo innej oznaczy je groźnym słowem „karne” – niczego nie zmienia. I trzeba przyznać że w tym zakresie ustawa antylichwiarska rzeczywiście działa, skutecznie ograniczając odsetki nominalne. Przy okazji, niezłe oferty pożyczek bankowych są tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

19/04/2011

kategoria: odsetki

Komentarze do '„karne odsetki za zwłokę”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„karne odsetki za zwłokę”'.

 1. Oczywiście odsetki mogą być wyższe niż „ustawowe” ale zależy to tylko od uznaniowości, od decyzji danego sędziego w ewentualnym sporze sądowym. Nierzadko na fakturach jest adnotacja o wyższej niż normalne wysokości odsetek i spotkałem się z opiniami, że jeśli taka adnotacja znajduje się nad podpisem odbiorcy faktury, to ma nawet jakąś moc prawną. Należy też rozgraniczyć obrót konsumencki od gospodarczego. W przypadku konsumentów faktycznie sąd może okazać się łaskawy i zmniejszać odsetki (wiele było takich przykładów, nawet na tym blogu z tego co pamiętam) natomiast w przypadku firm wiele rzeczy jest „tak, jak się umówimy” i sądowi nie chce się ingerować w takie sprawy. Oczywiście co innego odsetki 50% rocznie a co innego 10% dziennie.

  KamilR

  19 Kwi 11 17:06

 2. Odsetki mogą być wyższe od ustawowych ale nie mogą być wyższe od maksymalnych liczonych jako czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP. To dotyczy umów cywilnych wszelkiego rodzaju, w tym kredytów oraz umów gospodarczych. Myślę że sąd ma obowiązek nie uwzględnić odsetek wyższych od maksymalnych. Gdy są wyższe, to sąd „zbija” je do maksymalnych.

  admin

  19 Kwi 11 17:57

 3. Nie zawsze zbija. Czytałem o przypadku kiedy sąd zasądził 1% miesięcznie zgodnie z tym co było na fakturze. Obrót gospodarczy to co innego niż konsumencki i zarówno odsetki jak i kary umowne są dowolnie wysokie.

  KamilR

  20 Kwi 11 09:27

 4. Musze to sprawdzić, ale nie wydaje mi się. Kiedyś owszem, ale przed wprowadzeniem ustawy antylichwiarskiej.

  admin

  20 Kwi 11 09:44

 5. 1% miesiecznie to mniej niz 22% rocznie…

  PogromcaWspolnot

  20 Kwi 11 15:18

 6. A, tak, rzeczywiście. No, to tyle to jasne że można zasądzić, to mniej więcej na poziomie odsetek ustawowych zaledwie. Niedoczytałem i myślałem że to było 1% dziennie.

  admin

  20 Kwi 11 15:21

 7. Dokładnie, sąd zawsze „zbija” do maksymalnych, jak było napisane wyżej, a jeżeli tego nie robi, to jest jego pomyłka. Tak samo w przypadku kar umownych, też nie mogą być one dowolne – jeżeli kara jest rażąco wygórowana sąd może ją obniżyć w ramach tzw. „miarkowania” kary (na żądanie dłużnika – art. 484 par. 2 kc).

  legalista

  20 Kwi 11 19:24

 8. Przepraszam, nie 1% miesięcznie tylko 2% dziennie.

  Tu do poczytania: http://antyegzekucja.bloog.pl/id,328726069,title,Najdrozsza-herbata-swiata,index.html?ticaid=6c30d

  KamilR

  25 Kwi 11 11:11

 9. Tak ale to było przed wejściem w życie ustawy antylichwiarskiej. Weszła w życie bodaj w 2006 r. a transakcja o której mowa na tamtym blogu to 2001 rok.

  admin

  25 Kwi 11 11:18

Skomentuj