Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja podatków, ZUS…

komentarze 4

Ktoś wpisał w wyszukiwarce internetowej „windykacja podatków” i jakoś trafił na tego bloga. Temat windykacji należności publicznoprawnych jest wart poruszenia, jak o mnie chodzi, także z punktu widzenia interesów innego wierzyciela tegoż dłużnika z zaległościami wobec ZUS i US.

Jak chodzi o windykację podatków i składek ZUS to co do powiedzmy że zasady, zajmuje się tym komornik skarbowy. Urząd skarbowy wystawia tytuł wykonawczy i już może prowadzić egzekucję. Moim zdaniem, na podstawie moich doświadczeń twierdzę, że znacznie bardziej „dożarty” w egzekucji jest komornik sądowy bo od odzyskanych kwot długów pobiera opłatę stosunkową, czyli potocznie mówiąc – prowizję. Ma więc większą motywację niż komornik skarbowy który chyba nie ma z tego nic.

Wysoce natomiast irytujące jest gdy masz sprawę u komornika jako wierzyciel przeciwko przedsiębiorcy a nagle okazuje się zbieg egzekucji, na przykład do bankowego konta firmowego dłużnika. Czyli, komornik sądowy zajął na Twój wniosek rachunek bankowy dłużnika, ale zajął ten rachunek także komornik skarbowy, który prowadzi egzekucję należności publicznoprawnych, czyli że Twój dłużnik ma też długi wobec naszego Skarbu Państwa. Gdy taka sytuacja nastąpi, określana jako zbieg z egzekucją administracyjną, to sąd musi rozstrzygnąć który organ egzekucyjny ma prowadzić łączną egzekucję. Tak czy inaczej, już jako wierzyciel masz trochę albo więcej niż trochę problemów z tym, bo owe należności publicznoprawne mają pierwszeństwo w zaspokajaniu w egzekucji. Czyli, że dopóki nie zostaną w całości wyegzekwowane, to Ty nic nie otrzymasz z egzekucji.

Czasem, jak któremu komornikowi sądowemu zależy na prowadzeniu egzekucji od danego dłużnika, to i zadzwoni do wierzyciela aby szybko przysłał mu wniosek o zwolnienie rachunku bankowego na którym wystąpił zbieg egzekucji. Komornik wówczas zwalnia rachunek i już nie ma zbiegu egzekucji i komornik dalej może prowadzić dla Cię egzekucję. Jednak to nie wszyscy taką inicjatywę wykazują.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/04/2011

kategoria windykacja

Komentarze do 'Windykacja podatków, ZUS…'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Windykacja podatków, ZUS…'.

 1. Egzekucja skarbowa też ma prowizję, ale dużo mniejszą niż komornik sądowy.

  ex-skarbowiec

  17 Kwi 11 17:04

 2. Ile?

  admin

  17 Kwi 11 18:02

 3. Nie komornik skarbowy tylko poborca skarbowy 🙂 Kiedyś ta prowizja oscylowała wokół 2% teraz to nie wiem. Ale pismo od poborcy skarbowego ma chyba większą siłę zastraszającą niż pismo od komornika sądowego, wiadomo, od skarbówki trudniej uciec 🙂 A i sam byłem świadkiem parę razy jak poborca odwiedzał dłużnika „w terenie” i potrafił bez żenady spytać przy klientach w sklepie „No panie X, to kiedy pan zapłaci zaległy podatek?”, nie mówiąc już o telefonach. Komornik sądowy takich cyrków nie robi.

  KamilR

  17 Kwi 11 21:30

 4. Komornik sądowy też nie jest zbyt dyskretny. Potrafi na przykład rozpytać sąsiadów o dłużnika.

  admin

  18 Kwi 11 04:05

Skomentuj