Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Piszcie „zadatek” a nie „zaliczka”

komentarze 4

O, taki mail:

Podpisałam umowe z wykonawcą na realizację ogrodzenia – umowa została sporzadzona na pismie i podpisana przez obie strony. Na zakup materiałow wpłaciłam zaliczkę 2.800 zł Ogrodzenie miało zostać wykonane do konca stycznia tego roku. Do dnia dzisiejszego nie zostało zrobione nic. Chcę wypowiedzic umowę i podjać próbę odzyskania zaliczki. Czy Panstwa firma zajmuje się takimi sprawami ?

Nie przyjmę! Za niska kwota. A wystarczyłoby jakby w umowie zapisać że daje mu Pani zadatek (a nie zaliczkę) i już mogłaby Pani żądać aby zwrócił Pani dwa razy tyle co Pani dała mu czyli 5.600 zł. I wtedy moglibyśmy rozmawiać. Tak, tylko jedno słowo tyle zmienia – wpisywać w umowach zamiast „zaliczka” to „zadatek” i w razie niewykonania umowy przez wykonawcę albo sprzedającego, można żądać aby zwrócił dwa razy tyle co dostał w ramach zadatku. Jednak jeśli w umowie wpisano że wykonawca „otrzymał zaliczkę” to można żądać jedynie aby zwrócił tyle co otrzymał w formie zaliczki.

Na pocieszenie napiszę Pani jednak, że w Pani przypadku nie robi to żadnej różnicy bo stawiam na to że nie odzyska Pani nic od takiego typa. Ba, nawet to lepiej że będzie starała się Pani odzyskać 2.800 zł. a nie 5.600 zł. bo będą niższe koszty procesu (których też Pani nie odzyska) jak założy mu Pani sprawę o zapłatę w sądzie.

14/04/2011

kategoria: zadatek

Komentarze do 'Piszcie „zadatek” a nie „zaliczka”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Piszcie „zadatek” a nie „zaliczka”'.

  1. są również sposoby bardziej drastyczne, a dające czasem satysfakcję ;- )
    Gość nie chce zapłacić, to nie.
    Za jakiś czsa pojawia się na jego aucie szkoda na 5600 ;- )
    uwaga: nie polecam, nie probowalem. ale o takich przypadkach już slyszalem

    gtz

    14 Kwi 11 20:57

  2. Poruszyłeś powiedzmy, że drażliwą kwestię. Chcąc pisać tu w zgodzie z prawem powstrzymuje się od tego aby temat rozwinąć.

    admin

    15 Kwi 11 03:41

  3. Czy zwrot zadatku w podwójnej wysokości dotyczy także drugiej strony?
    Parafrazując przytoczony przykład – pani rozmyśla się i dzwoni tydzień przed montażem, że jednak nie chce tego ogrodzenia. Na umowie zamiast „zaliczka” jest „zadatek”. Czy wykonawca zatrzymuje tylko 2800 zł (tu identycznie w przypadku zaliczki i zadatku, bo zaliczka przecież przepada) czy też może się domagać kolejnych 2800 zł (w przypadku zadatku)?

    KamilR

    15 Kwi 11 12:21

  4. Art. 394. § 1. Kodeksu Cywilnego: „W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.”

    admin

    15 Kwi 11 12:37

Skomentuj