Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dobrowolne poddanie się egzekucji. Na świstku kartki, w kiblu.

skomentuj

Ludzie, zrozumcież że niektóre oświadczenia nie mają mocy prawnej jeżeli nie są dokonane w formie aktu notarialnego. I tak też mam przed sobą umowę pożyczki (a propos, niezłe pożyczki są tutaj) spisaną na przysłowiowym kolanie, w której „Pożyczkobiorca poddaje się dobrowolnie prawu egzekucyjnemu”. Zapewne chodzi o dobrowolne poddanie się egzekucji tylko że, jak wspomniałem, musi coś takiego „klepnąć” notariusz.

A raz widziałem w umowie pożyczki też jakby w kiblu spisanej, że „pożyczkobiorca jako zabezpieczenie pożyczki daje pożyczkodawcy w zastaw działkę”. Nie istnieje żaden zastaw w przypadku nieruchomości, co najwyżej ustanowienie hipoteki zabezpieczającej wierzytelność na nieruchomości dłużnika. Jednak i w tym wypadku trzeba najpierw poleźć do notariusza a następnie do sądu – wydziału ksiąg wieczystych aby sąd w KW dokonał stosownej wzmianki o ustanowieniu hipoteki.

Przeczytaj też: Zastaw a hipoteka w zabezpieczeniu pożyczki prywatnej czyli co lepsze jako zabezpieczenie wierzytelności.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/04/2011

Skomentuj