Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy windykator może złożyć zawiadomienie do prokuratury

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce Google tytułowe wyrażenie „czy windykator może złożyć zawiadomienie do prokuratury” i trafił na mojego bloga. No cóż, przestępstwo oszustwa (bo pewnie o takie chodziło pytającemu) ścigane jest z urzędu. Oznacza to że także windykator prowadzący postępowanie windykacyjne, może złożyć zawiadomienie o oszustwie jeśli uważa, że dłużnik np. wyłudził towar, usługę, pieniądze.

Dawniej często składałem zawiadomienia o oszustwie, w sprawach moich klientów. Wysyłałem takie zawiadomienia pocztą ale za każdym razem później byłem wzywany i musiałem iść do prokuratury albo na policję aby osobiście złożyć zeznania i podpisać się pod protokołem z zeznań. Traciłem w ten sposób wiele czasu i dałem sobie spokój. Teraz ewentualnie piszę zawiadomienia dla klientów i oni je składają. Rzadziej w związku z tym jestem wzywany do złożenia zeznań, jednak i tak czasem wzywany jestem jako osoba mająca wiedzę w sprawie, osoba na którą pokrzywdzony scedował (ale powierniczo) wierzytelność.

Powiadomienie o oszustwie i postępowanie karne nic nie kosztuje wierzyciela (windykatora) a czasem jest to skuteczny bat na dłużnika. Niektórzy wierzyciele składają zawiadomienia o podejrzeniu oszustwa zdecydowanie na wyrost, np. nie mając pieniędzy lub nie chcąc wydawać pieniędzy na cywilną sprawę sądową. Ma to jednak sens w zasadzie jedynie wówczas gdy oszustwo zaistniało ewidentnie a nie gdy ot po prostu ktoś komuś nie zapłacił faktury albo nie oddał pożyczki. Zawiadomienie o możliwości popełnienia oszustwa warto niekiedy złożyć w sytuacji, gdy nie dysponujemy niezbitymi dowodami potwierdzającymi naszą należność. Przeczytaj: Uznanie długu na policji.

Cesja wierzytelności czyli jej sprzedaż powoduje że ewentualnym pokrzywdzonym w sprawie (o ile zaistniało oszustwo) staje się nabywca wierzytelności. Jednakże w przypadku cesji powierniczej czyli w celu windykacji czyli cesji warunkowej, dokonujący cesji wierzyciel pozostaje pokrzywdzonym a nie windykator. W tym wypadku bowiem windykator nie kupuje wierzytelności w pełnym znaczeniu tego słowa tzn. nie dokonuje klientowi zapłaty za wierzytelność i nie staje się jej właścicielem w dosłownym rozumieniu tego słowa, choć na podstawie takiej cesji może uzyskać tytuł wykonawczy na swoje nazwisko, na siebie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/04/2011

kategoria prokuratorzy

Komentarze do 'Czy windykator może złożyć zawiadomienie do prokuratury'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Czy windykator może złożyć zawiadomienie do prokuratury'.

 1. znajomy otrzymał ode mnie i mojego męża pieniądze na inwestycje, jednak nie było żadnych inwestycji. Po prostu nas oszukał.
  W związku z tym, że nie wyjawia chęci spłaty, rozważam możliwość współpracy z firmą zawodowo zajmującą się windykacją.
  Proszę o informację na jakich zasadach Państwo mogą podjąć się działania, jakie formalności powinniśmy przeprowadzić i jaki jest koszt?

  kloto

  4 Wrz 14 07:02

 2. Proszę przesłać nam na maila skan umowy z nim, zobaczymy.

  admin

  4 Wrz 14 08:40

Skomentuj