Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak sprawdzić, czy ma się komornika?

komentarzy 8

Takie rozbrajające zapytanie ktoś wpisał w wyszukiwarce internetowej i trafił na tego bloga. Domyślam się, że nie chodzi o sprawdzenie „czy ma się komornika w rodzinie” lecz czy komornik wszczął postępowanie egzekucyjne przeciwko pytającemu.

Odpowiedź jest prosta, nie musisz nic sprawdzać, bo jak już „masz komornika” to dowiesz się o tym niebawem. Komornik informuje dłużnika o dokonaniu każdej czynności egzekucyjnej albo po prostu przychodzi do domu, to taka niespodzianka, i zajmuje sprzęty. Jeżeli np. zajmie Ci konto, to jeśli nie jest kumaty, to otrzymasz najpierw odpis zajęcia konta a dopiero później bank to zajęcie zrealizuje. Jak komornik myślący jest, to będzie odwrotnie. Przy okazji, dobre konta osobiste masz tutaj; można je zmienić po dokonaniu zajęcia przez komornika a ryzyko tego, że komornik ponowi zapytania do OGNIVO o Twoje konta bankowe, jest raczej niewielkie.

Aha, jeszcze coś mi się przypomniało. Ostatnimi czasy często zdarzają się wyłudzenia kredytów na cudze dane osobowe. Można więc sprawdzić się tutaj, czy ktoś nie wziął kredytu bankowego albo pozabankowej pożyczki na nas.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 155 Ocena średnia: 4.4]

11/04/2011

kategoria komornik

Komentarze do 'Jak sprawdzić, czy ma się komornika?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Jak sprawdzić, czy ma się komornika?'.

 1. Zagadnienie wcale nie jest bez znaczenia 🙂
  Interpretując bowiem dosłownie przepisy kodeksu postępowania cywilnego należy dojść do wniosku, że jakakolwiek czynność egzekucyjna może być podjęta dopiero po zawiadomieniu dłużnika o wszczęciu egzekucji. W jednej ze spraw spotkałem się nawet z uchyleniem zajęcia rachunku bankowego, które zostało wysłane pocztą jednocześnie do banku oraz do dłużnika wraz z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji. Sąd uznał, że najpierw trzeba było wysłać zawiadomienie, a dopiero po jego odebraniu można było zajmować rachunek. Osobiście się z tym poglądem zdecydowanie nie zgadzam, ale trzeba mieć świadomość, że takie niespodzianki mogą się zdarzyć.

  Pjaj

  11 Kwi 11 07:00

 2. Jeśli mnie pamięć nie myli to we wszystkich moich sprawach dłużnicy otrzymują zawiadomienie o wszczęciu egzekucji wraz z odpisem zajęcia rachunku tudzież wierzytelności itp.

  Różnie bywa w przypadku wysyłki kilku pism jednocześnie. Niektórzy komornicy wysyłają każde pismo w tym samym czasie osobną przesyłką a inni wszystkie pisma w jednej. Jednak może dłużnikowi zawsze wysyłają w osobnych, nie wiem.

  Jak o mnie chodzi to dla świętego spokoju też wysyłam przedsądowe wezwanie i zapowiedź umieszczenia w KRD w dwóch osobnych przesyłkach choć nieraz korci mnie aby wysyłać w jednej. Jednak dłużnik mógłby podnieść zarzut że otrzymał tylko jedno pismo.

  admin

  11 Kwi 11 07:22

 3. Pytanie nie jest rozbrajające.
  Nie było mnie kilka lat w Polsce, wracam a tu w skrzynce kilkadziesiąt poleconych.
  Skąd niby mam wiedzieć czy jeden z nich nie jest od komornika?

  CzyDluznik

  15 Lut 12 00:31

 4. Masz chyba na myśli awiza w skrzynce. Jeżeli komornik działa(ł) to możliwe, że masz też w skrzynce wezwanie od niego do stawienia się w kancelarii, które zostawił Ci gdy przyszedł do Ciebie „na kawę” 😉 i nikt mu nie otworzył.

  admin

  15 Lut 12 05:05

 5. Witam mam pytanie, pracodawca nie zaplacil mi ponad 10tys
  sad przyznal mi raacje i mam wykaz sadowy o jego winie ale komornik nie ma z czego sciagnac, bo byly pracodawca przepisal firme na swoja corke. co mam robic jak odzyskac swoje pieniadze.

  Igor

  25 Sty 14 15:36

 6. Jeżeli przepisał majątek gdy już był Twoim dłużnikiem, to można skorzystać ze skargi pauliańskiej – mówiąc potocznie, unieważnić darowiznę przez co on znów będzie właścicielem i będziesz mógł prowadzić egzekucję z tego majątku.

  admin

  25 Sty 14 18:38

 7. Ponad 10 lat temu miałem problemy z „kanarami”, kiedyś przychodziły jakieś pisma ale teraz nie pamiętam o czym były bo wówczas miałem to gdzieś. Teraz zastanawiam się czy przypadkiem jakaś firma windykacyjna nie wzięła mojej sprawy i czeka aż mi zasłużenie wzrośnie. Czy mogę to jakoś sprawdzić?

  RA-V

  29 Lis 17 12:47

 8. Nie sprawdzisz, chyba że chcesz kontaktować się z każdą firmą windykacyjna w Polsce. A po tylu latach takie długi są już przedawnione.

  admin

  29 Lis 17 13:03

Skomentuj