Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wybór komornika przy egzekucji z nieruchomości

5 komentarzy

Pytanie: Chcąc zlecić komornikowi egzekucję z nieruchomości dłużnika też mam prawo wyboru komornika w obrębie terytorium sądu apelacyjnego czy tylko sądu okręgowego?

Odpowiedź: Ani tego ani tego. Art. 921 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Sformułowanie “w którego okręgu” może być cokolwiek mylące i sugerować, że chodzi w związku z tym o sąd okręgowy ale tak nie jest. Chodzi o sąd rejonowy (na marginesie uważam, że w związku z tym powinno być “w którego rejonie” – wtedy nie byłoby dla nikogo wątpliwości).

Przeczytaj też: Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika

Może Pan zatem wybierać tylko pomiędzy komornikami działającymi przy sądzie rejonowym w okręgu którego położona jest nieruchomość dłużnika. W takiej sytuacji nie jest to wybór komornika w rozumieniu art. 10 ust. 1 Ustawy o komornikach sądowych: https://pamietnikwindykatora.pl/prawo-wyboru-komornika-komornik-nie-przyjmuje-spraw-z-wyboru/ i żaden komornik działający przy tym sądzie nie ma prawa odmówić przyjęcia sprawy.

Przeczytaj też: Koszty komornicze przy egzekucji z nieruchomości

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 grudnia, 2020

Komentarze do 'Wybór komornika przy egzekucji z nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jeżeli komornik prowadzi egzekucję z innych rodzajów mienia dłużnika i wierzyciel dowiaduje się, że dłużnik posiada nieruchomość w innym mieście i właściwy jest inny komornik do egzekucji z tej nieruchomości? Chodzi mi o to czy komornik który do tej pory prowadził egzekucję z wynagrodzenia, z rachunku bankowego … ma przekazać sprawę temu komornikowi od nieruchomości jeżeli wierzyciel zażyczy sobie egzekucji z niej?

    Sławek

    5 lut 21 o 20:40

  2. Jeżeli ten komornik od nieruchomości nie ma zaległości w innych sprawach, to może przejąć egzekucję z innych składników majątku dłużnika, w przeciwnym wypadku może przyjąć tylko wniosek o egzekucję z nieruchomości. Wtedy wierzyciel, jeżeli wierzyciel chce aby egzekucja była kontynuowana z innych składników majątku dłużnika przez dotychczasowego komornika a nadto chce egzekucji z nieruchomości przez tego drugiego komornika, to musi wystąpić do sądu o wydanie mu w tym celu drugiego tytułu wykonawczego.

    admin

    5 lut 21 o 20:50

  3. Zanim przekazałem sprawę do komornika to już słyszałem że dłużnik jest nieściągalny ale mimo wszystko wniosek egzekucyjny wysłałem do komornika a sam zacząłem się zastanawiać nad jakimiś innymi sposobami odzyskania długu. Jednak pismo od komornika daje nadzieje na skuteczną egzekucje przez innego komornika bowiem zawiera informacje o tym, że dłużnik jest właścicielem nieruchomości i podana jest księga wieczysta tej nieruchomości. Czym prędzej więc wysłałem do komornika wniosek o przekazanie sprawy do tego, który prowadzi egzekucję z nieruchomości aby i moją sprawę przyłączono. Nieruchomość ma już nowy numer w ramach Nowej Księgi Wieczystej i możliwe że nieruchomość została dzięki temu namierzona poprzez centralną bazę ksiąg wieczystych. Co niezwykle ważne, to, że nie jest obciążona hipotecznie, tak przynajmniej pisze komornik. To prawie cud, bo zazwyczaj jest obciążenie z tytułu kredytu na firmę dłużnika albo np. z tytułu pożyczki hipotecznej. Taka hipoteka zabezpiecza odzyskanie kredytu bo stawia wierzyciela hipotecznego w uprzywilejowanej sytuacji – w pierwszej kolejności przed wieloma innymi wierzycielami którzy takiego zabezpieczenia nie mają (jak ja nie mam) co do podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży licytacyjnej nieruchomości.

    Mietek

    2 cze 21 o 16:47

  4. O ile mi wiadomo, to już wszystkie księgi wieczyste z papierowych zostały przeniesione do elektronicznych ich wersji.

    admin

    2 cze 21 o 20:25

  5. Tak, wszystkie KW zmigrowały ale niejeden dłużnik otrzymawszy lokal w spadku albo kupiwszy, nie dokonał w niej aktualizacji. Trochę tym ryzykują ale unikają dzięki temu namierzenia nieruchomości przez komornika korzystającego z ekw.

    Nawojka

    28 mar 22 o 15:51

Skomentuj