Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dostęp komornika do kont bankowych dłużników

komentarze 3

Aktualizacja z dnia 09.03.2017 r. – Poniższe informacje są już w znacznej mierze nieaktualne. Po pierwsze, komornicy uzyskują informacje o kontach bankowych z systemu OGNIVO – przez internet wysyłają zapytania do banków, szybko i po niższych kosztach niż dawniej – pocztą polską. Po drugie, komornicy również elektronicznie zajmują konta bankowe i dłużnicy raczej nie zdążają wycofać z konta pieniędzy.

Tytułowe wyrażenie „dostęp komornika do kont bankowych dłużników” już kilkakrotnie przewinęło się w statystykach odwiedzin tego bloga, po wpisaniu tegoż wyrażenia w Google użytkownicy trafili tu ale nie wiem, czy znaleźli to co chcieli. Dlatego też krótko tu na ten temat właśnie jak i o zajęciu konta bankowego.

Z tego co wiem, to komornik uzyskuje informacje o koncie dłużnika albo z ZUS (konto z którego opłacane są składki) albo z Urzędu Skarbowego (konto z którego płacone są podatki tudzież konto na które  dokonywany jest zwrot nadpłaty podatku, tak myślę). Oczywiście wierzyciel może wskazać komornikowi konto dłużnika jeśli posiada wiedzę w tym zakresie albo przeprowadzić prowokację np. za pośrednictwem zaprzyjaźnionej firmy w celu uzyskania aktualnego numeru rachunku bankowego dłużnika. Np. zaprzyjaźniona firma (udaje że) kupuje coś u dłużnika i prosi o wystawienie faktury (proforma) na której podany będzie rachunek bankowy.

Niestety, nie ma czegoś takiego jak centralna ewidencja kont bankowych, a szkoda. Mam na myśli bazę z której można by uzyskać informacje, czy i w którym banku dłużnik posiada konto. Wobec tego, skoro takiej bazy brak, to wierzyciel ma nie lada problem. Musiałby bowiem zawnioskować do komornika o sprawdzenie tego w ponad 600 bankach (co najmniej tyle banków działa w Polsce, włącznie z bankami spółdzielczymi) aby ustalić w którym banku dłużnik ma konto. To kosztuje – trzeba wysłać ponad 600 listów poleconych i to ze zwrotką, komornik nie omieszka wezwać wierzyciela o stosowną zaliczkę (policzcie sobie sami jakie to będą koszty) a konkretnie o pełną przedpłatę tych kosztów. A szczerze mówiąc to jakoś nie bardzo potrafię sobie wyobrazić jak w kancelarii komorniczej aż palą się do tej roboty – wysyłki tylu pism. Jednak za kilka dni ma się to podobno zmienić i zapytania o konto komornicy będą mogli przesyłać elektronicznie.

Samo zajęcie konta następuje właśnie poprzez wysłanie do banku pisma informującego o zajęciu. Niestety, ale komornik równocześnie wysyła odpis takiego pisma do samego dłużnika i często mamy w związku z tym kolejny problem, bo dłużnik może otrzymać pismo wcześniej niż bank…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

09/04/2011

Komentarze do 'Dostęp komornika do kont bankowych dłużników'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dostęp komornika do kont bankowych dłużników'.

 1. Nie dalej jak kilka dni temu czytałem, że ma zaraz zacząć działać taka baza kont bankowych dla komorników

  http://www.tvn24.pl/12692,1698180,0,1,komornik-przez-siec-dobierze-sie-do-twojego-konta,wiadomosc.html

  Lech

  9 Kwi 11 09:42

 2. O to mi właśnie chodziło gdy pisałem wyżej „Jednak za kilka dni ma się to podobno zmienić i zapytania o konto komornicy będą mogli przesyłać elektronicznie.” Tylko że ja to rozumiem tak, że żadnej bazy nie będzie tylko że szybciej uzyskają odpowiedź z banku czy dłużnik ma konto czy nie ma – w danym banku.

  admin

  9 Kwi 11 10:03

 3. Mimo, że jestem PM z dziedziny IT od 16 lat, to uważam, że nadmierne automatyzowanie dostępu do danych wrażliwych i osobowych jest ryzykowne, bo zwiększa się możliwość nieuprawnionego użycia, dostępu itd. Poza tym realizacja koncepcji państwa policyjnego jest kwestią jednego ruchu. Nie piszę tutaj nawet o jakiejkolwiek prywatności…

  Mnie się to nie podoba.

  Rex

  20 Kwi 11 20:59

Skomentuj