Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Krajowy Rejestr Długów – od jakiej kwoty?

komentarzy 5

Coś często pada to pytanie w Google, widzę w statystykach odwiedzin bloga. Chyba nigdzie nie podałem tej informacji a więc niniejszym informuję, że aby dopisać do KRD dług konsumenta, musi taki dług wynosić minimum 200 zł. a jeżeli chodzi o dłużnika niebędącego konsumentem to 500 zł.

Dłużników można też umieszczać w internecie, na giełdach wierzytelności. Wówczas brak dolnej granicy wartości długu od której można dokonać wpisu w internecie. Szczerze polecam jednak uzyskanie tytułu wykonawczego zanim zdecydujesz się jako wierzyciel umieścić dłużnika na internetowej giełdzie wierzytelności. Co więcej, najbezpieczniej byłoby dysponować już także pismem od komornika zapowiadającym umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu bezskuteczności (albo oczywiście samym umorzeniem), takie jest moje zdanie. Natomiast w przypadku KRD wymóg uzyskania tytułu wykonawczego przed dokonaniem wpisu dotyczy tylko dłużników – konsumentów tych dłużników których dług powstał nie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez wierzyciela, myślę że tak to można ująć. Czyli np. dług z tytułu prywatnej pożyczki – aby dokonać wpisu w KRD trzeba najpierw uzyskać tytuł wykonawczy. Tak samo w przypadku np. wierzytelności klienta wobec biura podróży (np. wpłacone pieniądze, a wycieczka nie doszła do skutku). Jednak już np. firma pożyczkowa za niespłaconą chwilówkę może wpisać do KRD nawet na etapie przedsądowej windykacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

08/04/2011

kategoria rejestry długów

Komentarze do 'Krajowy Rejestr Długów – od jakiej kwoty?'

Subscribe to comments with RSS

 1. To prawda, z wpisami do KRD trzeba uważać – już ostatnio wysłałem kilka zawiadomień o popełnieniu wykroczenia podania nieprawdziwych danych do KRD. A za to grozi grzywna do 30.000 zł. Częsty błąd wierzycieli – podają, że kwota nie jest sporna, bo to oczywiście inaczej wygląda w KRD. Wystarczy wykazać, że wierzyciel wiedział, że kwota jest sporna i grzywna dla wierzyciela gotowa.

  Z jednym tylko we wpisie nie mogę się zgodzić – zgodnie z ustawą do wpisu konsumenta nie trzeba mieć tytułu wykonawczego.

  Pjaj

  8 Kwi 11 19:17

 2. @Pjaj – masz oczywiście rację, po prostu w systemie KRD dopisanie osoby fizycznej następuje w opcji „dług konsumenta” i stąd moje nieprecyzyjne wyrażenie – miałem na myśli to, co dopisałem po przekreśleniu błędu.

  Osobiście, jak dłużnik kwestionuje mi dług, to w ogóle nie wpisuję go do KRD nawet ze wzmianką że jest sporny, bo moim zdaniem, wpisanie w takiej sytuacji to czyste skurw…two nawet jeśli zgodne z procedurą – ustawą. Tak samo wywalam od razu wpis jak tylko dowiem się od prawnika że dłużnik wniósł sprzeciw od nakazu zapłaty.

  admin

  8 Kwi 11 19:41

 3. @ KamilR

  Współpracuję z kilkudziesięcioma podmiotami zawierającymi umowy zarówno z konsumentami jak i z przedsiębiorcami. Żaden z moich klientów nie zawraca sobie głowy KRD, podobnie zresztą jak rejestrem dłużników niewypłacalnych. Być może jest z czymś takim problem z dostaniem komórki, ale nawet w banku z reguły tego nie badają – ograniczają się zwykle do BIKu.

  Pjaj

  8 Kwi 11 21:21

 4. Jak jest ze skutecznością KRD? Wpisu można dokonać bardzo łatwo, nawet za sporny dług tak jak piszecie. Mi się wydaje, że poważne firmy nie biorą wpisów w KRD pod uwagę, tzn. ew zapala im się żółta lampka ale nie są one w żadnej mierze decydujące o czymkolwiek. Tak naprawdę nietrudno narobić w ten sposób brudu konkurencji…

  KamilR

  8 Kwi 11 21:13

 5. Z tego co mi wiadomo to coraz więcej banków sprawdza KRD podobnie jak firmy pożyczkowe – pozabankowe. Narobienie brudu konkurencji bezpodstawnym wpisem jest ryzykowne bo po pierwsze można właśnie grzywną oberwać i to sporą a po drugie, mieć sprawę o odszkodowanie.

  dyszka

  9 Kwi 11 03:14

Skomentuj