Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy długi wobec ZUS są dziedziczone

8 komentarzy

Pytanie: Czy długi wobec ZUS są dziedziczone? Zmarł mój ojciec, prowadził działalność gospodarczą ale nikogo nie zatrudniał u siebie, widziałem u niego w firmie korespondencję z ZUS z upomnieniami i zajęciami egzekucyjnymi za nieopłacone składki emerytalne i zdrowotne.

Przeczytaj też: Jak komornik dowie się o spadku?

Odpowiedź: Tak, długi wobec ZUS są dziedziczone. Jeżeli przyjmie Pan spadek po ojcu, to przejmie Pan na siebie także jego długi w tym długi wobec ZUS z tytułu nieopłaconych składek. Oczywiście może Pan przyjąć spadek tylko z dobrodziejstwem inwentarza.

A czy jeżeli przyjmę z dobrodziejstwem inwentarza spadek na który składa się się tylko jego mieszkanie i samochód, to ZUS może prowadzić egzekucję tylko z tych rzeczy?

Przeczytaj też: Czy ZUS może prowadzić egzekucję z nieruchomości?

Pomimo przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza wierzyciel (w tym wypadku ZUS może prowadzić egzekucję z całego Pana – spadkobiercy majątku. Może to być egzekucja np. z wynagrodzenia za pracę, z rachunku bankowego.

Przeczytaj też: Ryzyko przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 stycznia, 2023

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Czy długi wobec ZUS są dziedziczone'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tu jest Polin. Wasze ulice nasze kamienice!

    Jonasz

    22 sty 23 o 00:05

  2. Może i tak ale jak to się ma do ściągania zaległych składek ZUS?

    admin

    22 sty 23 o 04:40

  3. Ano tak, że jak dłużnik zmarł nie płacąc składek to ZUS ściga spadkobierców, ale gdyby ktoś zmarł dzień po przejściu na emeryturę to spadkobiercy ZUS już ścigać nie mogą, aby oddał zgromadzone środki.

    Jonasz

    22 sty 23 o 09:19

  4. No nie wiem, bo skoro z emerytury można potrącać zaległe składki emeryta…

    admin

    22 sty 23 o 09:44

  5. Jak emeryt żyje to tak, a jak nie żyje to kto ma dostęp do jego subkonta ZUS?

    Jonasz

    22 sty 23 o 10:01

  6. No chyba ZUS jako wierzyciel?

    admin

    22 sty 23 o 10:47

  7. Jemu chodziło o to, że po śmierci wszystkie pieniądze zgromadzone przez lata przepadają. Swoją drogą jak mamy się bogacić jako społeczeństwo skoro oddajemy 40% w samych podatkach od pracy w zamian za obietnice że ktoś nam to odda w ratach i to jeszcze pomniejszone o inflacje. Mój taka zmarł 2,5 mca po przejściu na emeryturę, wg ostatniego wyciągu z ZUS miał dostawać emeryturę na poziomie 5tys netto/mc. Można tylko przypuszczać ile pieniędzy zostało w kasie ZUS.

    Ala

    22 sty 23 o 10:48

  8. Tak, przepadają i jest to niesprawiedliwe przynajmniej o tyle, że skoro ZUS żąda od spadkobierców zapłaty składek za zmarłego, to powinien im przekazywać jego emeryturę.

    admin

    22 sty 23 o 12:00

Skomentuj