Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Chcemy jawny ZUS, US oraz BIK, a nie sam KRD…

komentarzy 9

Dlaczego przedsiębiorca nie może sprawdzić przedsiębiorcy czy ma długi z tytułu podatków oraz składek ZUS jak również bankowych długów w BIK? Przecież skoro można dopisywać i sprawdzać przedsiębiorców bez żadnego upoważnienia w KRD oraz w innych Biurach Informacji Gospodarczej, to tak samo powinno być w przypadku baz danych ZUS, US oraz BIK, czy to nie logiczne?

Dostawca udziela kredytu kupieckiego – sprzedaje na termin płatności kontrahentowi którego sprawdził w KRD że go tam nie ma a i tak trzęsie się ze strachu bo jest wielce prawdopodobne że ów ma długi publicznoprawne i bankowe – z tytułu kredytów. No, niech mi to ktoś racjonalnie uzasadni, że nie powinno być jak mówię – dostęp online do baz danych tych instytucji tak jak jest np. online regon. A niech nawet Skarb Państwa sobie na tym zarabia, jak zarabia KRD. Panie Premierze Donaldzie Tusk (Donaldu Tusku – według „niektórych”), robicie „zamach” na OFE a wiecie ile kasy mielibyście  z abonamentów od przedsiębiorców łakomych na wspomniane dane? I dopiero wtedy można by mówić o ochronie obrotu gospodarczego czy tak jakoś. A długi publicznoprawne kontrahenta są szczególnie groźne dla wierzyciela bo z pierwszeństwa w egzekucji korzystają.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

29/03/2011

Komentarze do 'Chcemy jawny ZUS, US oraz BIK, a nie sam KRD…'

Subscribe to comments with RSS

 1. A gdzie tajemnica, wystarczy ze przedsiębiorca zalega z 15zł w US nie może dostać kredytu, firmy windykacyjne chcą mieć wgląd w finanse przedsiebiorców aby móc ich bardziej przycisnąć

  Domowy

  29 Mar 11 16:58

 2. Teoretycznie logiczne 🙂

  Ale…

  Wyobraź sobie jaki musiałby być porządek w US i ZUS…
  Już się śmiejesz i pękasz ze śmiechu, bo masz ubaw? 🙂
  Na razie nierealne.

  Chyba, że zgodzimy się, że dane na bieżących wydrukach/raportach/zaświadczeniach będą mogły wykazywać fakty nieco opóźnione… O miesiąc, dwa, trzy…

  Rex

  29 Mar 11 23:52

 3. Dziś możesz domagać się od kontrahenta zaświadczenia że nie zalega etc. nawet zapewnienia możesz.

  Przydatne ale w budżecie na to pieniądze znajdą się w 2017 roku najwsześniej 😉

  krzysiu

  2 Kwi 11 18:50

 4. Mogę żądać zaświadczeń, wiem, w tym także z BIK, ale nie ma na to czasu, klient pójdzie do konkurencji zamiast załatwiać zaświadczenia. Gdyby wszyscy dostawcy solidarnie żądali, to byłoby inaczej i bez takich problemów. Każdy klient miałby takie zaświadczenia przygotowane, aktualizowane powiedzmy choćby nawet co kwartał i byłoby w miarę OK.

  admin

  2 Kwi 11 19:02

 5. Fizycznie nie ma możliwości zrobienia takiego rejestru właśnie z powodu burdelu jaki panuje m.in. w ZUS. Sam dostałem od nich zaświadczenie o niezaleganiu z żadnymi składkami a tydzień później list polecony, że mam zaległość (fakt, że na kilka zł, ale była) i wzywają mnie do korekty deklaracji i wpłaty na konto. Wiarygodność takiej bazy danych byłaby więc moim zdaniem zerowa.

  KamilR

  3 Kwi 11 21:55

 6. Jeśli chcecie takie zaświadczenie ja pobieram z Infomonitora i jestem zadowolony, mam BIG mam BIK i wiem z kim mam współpracować.

  Pheliat

  22 Lip 11 13:22

 7. A masz za każdym razem upoważnienie od klienta do sprawdzenia go w BIK?

  admin

  22 Lip 11 13:50

 8. W BIK nie można bo to naruszenie tajemnicy bankowej, penalizowane w ustawie prawo bankowe – do 1.000.000 zł grzywny i kara pozbawienia wolności 😉 I bardzo słusznie, przecież takie naruszenie jest ogromnie szkodliwe dla prowadzenia interesów w ogóle.

  ktos

  4 Sie 11 00:03

 9. W ogóle takiego KRD nie powinno być. Wgląd do zadłużenia firm powinien być z ramienia Państwa. A na razie można KRD opłacić i nic sie nie dowiedzieć. Lepiej ich omijać z daleka, a jak mamy dłuznika to sensowniej jest do kancelarii radcy prawnego się udać niech ten wystosuje list i poprowadzi sprawę. Krd na pewno nie pomoże.

  wbp

  1 Lis 12 10:21

Skomentuj