Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umorzył mu dług, ale w KRD posiedzi sobie ode mnie

komentarzy 6

Już ze dwa miesiące temu napisałem maila do klienta żeby nam przysłał oryginały dokumentów lub ich uwierzytelnione kserokopie bo trzeba uzyskać tytuł wykonawczy. Z dłużnikiem kontakt był i obiecywał zapłacić ale prosił o wyrozumiałość i zwłokę, bo rzekomo zalało mu firmę (to było po tej powodzi ostatnio) ale już za długo to trwało. Klient mi nie odpisał, na ponowną prośbę też nie a dzwonić doń mi się jakoś nie chciało.

Dzwonię jednak do dłużnika bo pomyślałem sobie że dług spłacił a ja o niczym nie wiem. A ten do mnie że klient mu dług umorzył z powodu tej powodzi i na przyszłą współpracę. A ja mu na to czy może mi przesłać pismo o umorzeniu a ten mi na to, żebym sobie może poprosił o to klienta. No tak to mi się nie za bardzo to spodobało. Posiedzi sobie w KRD z rok, został już wcześniej wpisany. Aha, umorzenie długu jest nieskuteczne gdyż wierzycielem jestem teraz ja (po cesji wierzytelności) a nie mój klient. Jak mnie coś najdzie to wystąpię samodzielnie o nakaz zapłaty na podstawie skanów faktur które mam od klienta. U nas w sądzie na podstawie skanów nakazy wydają bez problemów, tzn. moi profesjonalni pełnomocnicy (czyli prawnicy) chcą oryginały albo notarialnie potwierdzone kserokopie ale ja dawniej setki nakazów na podstawie skanów samodzielnie uzyskałem.

Przy okazji: umorzenie postępowania egzekucyjnego nie jest umorzeniem długu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

26/03/2011

Komentarze do 'Umorzył mu dług, ale w KRD posiedzi sobie ode mnie'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Umorzył mu dług, ale w KRD posiedzi sobie ode mnie'.

 1. Pytanie do Admina:

  Czy spłacając kredyt gotówkowy w banku (np.od 2 lat) można cofnąć pisemnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych w BIK przez bank?

  Chodzi o to ,że chcę aby bank przestał wysyłać info o mojej spłacie do BIK. Podobno jest taka opcja jak się nie spóźniło ze spłatą raty 60 dni. A jakie jest Twoje zdanie?

  savannah

  28 Mar 11 10:18

 2. @Savannah: zawsze i wszędzie masz prawo cofnąć zgodę na przetwarzania danych osobowych.

  Oczywiście są różne „ale” i różne konsekwencje wycofania takiej zgody.
  Np. jeżeli masz zaciągnięty kredyt i nadal jesteś w trakcie jego spłacania, to cofnięcie bankowi w którym masz kredyt zgody na przetwarzania danych osobowych będzie skutkowało wypowiedzeniem Twojej umowy kredytowej przez bank, ponieważ bank musi przetwarzać Twoje dane aby realizować umowę kredytu.

  Po spłacie kredytu możesz wystąpić do banku i wycofać zgodę na przetwarzania danych i jeżeli nie nastąpiło w spłacie kredytu opóźnienie powyżej 60 dni, to bank zaprzestanie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz zaprzestanie udostępniania ich wszelkim podmiotom określonym w ustawie prawo bankowe.

  Jeżeli wystąpiło opóźnienie w spłacie powyżej 60 dni, to bank zgodnie z art 105a (po spełnieniu wszystkich przesłanek tam określonych) ustawy prawo bankowe, Twój wniosek odrzuci, gdyż ustawa ta zobowiązuje bank do przetwarzania Twoich danych związanych z kredytem lub pożyczką, w której występowało opóźnienie powyżej 60 dni, przez okres pięciu lat po jej spłacie.

  Dla ścisłości dodam, że banki i instytucje finansowe zawsze przetwarzają dane o kredytach i pożyczkach nawet po ich spłacie i nawet wiele lat po tym fakcie, ale tylko do celów statystycznych. Te dane nie są nigdzie udostępniane w formie umożliwiającej zidentyfikowanie kredytobiorców, a służą do badań statystycznych.

  Rex

  16 maja 11 09:52

 3. Nie wydaje mi się, ale nie znam się na tym. Najlepiej może zadzwoń do BIK i zapytaj: Tel. +48 / 22 310 4444, +48 / 22 348 4444

  admin

  28 Mar 11 10:35

 4. Dzięki serdeczne! Okazuje się,że bez problemu można.

  savannah

  28 Mar 11 11:12

 5. Oj nieładnie się zachowujesz. Albo nie jasno piszesz.
  Kto jest w końcu wierzycielem Ty czy twój klient, który umarza.
  A dlaczego to się unosisz- jeśli powiedział dłużnik powiedział,że ma umorzone .
  Po co Ci pismo od niego? Nie mogłeś tego uzgodnić ze swoim klientem ?

  tom

  16 maja 11 09:33

 6. Ja jestem wierzycielem bo mam podpisana umowę cesji z klientem. On nie jest w takiej sytuacji uprawniony do umarzania kiedy to ja jestem wierzycielem a jeśli już chce to zrobić to powinien mnie poinformować. A dłużnik nie powinien mnie arogancko odsyłać do tamtego.

  admin

  16 maja 11 09:45

Skomentuj