Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Identyfikatory dłużnika i koszty windykacji

skomentuj

Rodak za granicą napisał:

Jestem wlascicielem zlokalizowanego w Warszawie mieszkania które wynajmuje na wolnym rynku. Od grudnia 2010 najemca nie przelewa należności na moje konto bankowe, proby perswazji mailowej i telefonicznej nie przyniosły efektu poza lancuchem nigdy nie spełnionych obietnic. Zaleglosc czynszu (bez odsetek) wynosi obecnie 5100 zl, zaleglosc za prad około 500 zl i zaleglosc za gaz podobnie. Za tydzień zaleglosc powiększy sie o kolejne 1700 zl. Oczywiście koszta egzekucji chciałbym także przerzucic na dłużnika.

Posiadam dane z dowodu osobistego dłużnika, numer komorki dłużnika i jego zony no i oczywiście adres mojego mieszkania, które dłużnik zajmuje.

Proszę o informacje, czy i na jakich warunkach podjeliby sie Panstwo windykacji należności. Ja sam przebywam za granica, jednakze do obrotu prawnego w moim imieniu jest notarialnie upoważniony mój mieszkajacy w Warszawie brat …

Numer dowodu to niewiele, prawie nic. Dlaczego nie spisał Pan numeru PESEL dłużnika? To jest najważniejszy identyfikator. Jak Pan trafi na „hermetycznego” komornika to Pana wezwie do wskazania tegoż i ewentualnie numeru NIP dodatkowo. Miewam czasem dłużników co do których nie mam żadnego identyfikatora i komornicy sami je zdobywają, ale to też trwa. A na Podhalu jeden komornik odpowiedział mi w rozmowie że jak mu nie wskaże identyfikatorów dłużnika to on nie będzie nic robił, bo to wierzyciela obowiązek i już. PESEL to podstawa.

I nie przerzuci Pan na dłużnika naszych kosztów, nie można tak. Dłużnika można obciążać kosztami sądowymi i egzekucyjnymi – komorniczymi, to wszystko. Co prawda banki obciążają dłużników kosztami windykacji pozasądowej, ale znajduje to odzwierciedlenie w umowie – w której kredytobiorca godzi się na ponoszenie tych kosztów w przypadku ewentualnej windykacji.

Marzec 2nd, 2011 at 5:20 am

kategoria: dane osobowe

Skomentuj