Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Będzie odszkodowanie od pani komornik?

komentarzy 12

Sprawa mojej mamy, wierzytelność za wynajem mieszkania zarządowi spółki z o.o. z Dąbrowy Górniczej. Sprawa wyglądała beznadziejnie ponieważ spółka ma bardzo licznych wierzycieli, nie prowadzi już działalności, posiada co prawda nieruchomość ale ta, z tego co mi wiadomo, jest obciążona hipotekami na rzecz banków które przewyższają jej wartość.

Ale…

W postępowaniu egzekucyjnym swego czasu pani komornik zajęła kilka giętarek tejże spółki. Wkrótce z banku przyszło do mamy pismo wzywające do zwolnienia tych giętarek z egzekucji gdyż są one własnością tegoż banku i są w leasingu.  W piśmie powoływał się bank na „załączoną umowę leasingu” której jednak nie załączył. Mama więc za moją namową wezwała bank aby załączył tę umowę to wtedy wystosuje pismo zwalniające giętarki spod egzekucji. Bank jednak zlekceważył to żądanie wobec czego mama takiego wniosku o zwolnienie nie wystosowała do komornika. Zaczęły przychodzić odpisy pism od komornika informujących o tym jak na wniosek co rusz to innego wierzyciela te giętarki są zwalniane. Minął magiczny miesiąc.

Magiczny bo bank w ciągu miesiąca miał prawo skierować przeciwko mamie powództwo przeciwegzekucyjne o zwolnienie giętarek a po miesiącu już było za późno i wtedy można było już zlicytować te giętarki. Szerzej specyfikę tego zagadnienia poruszyłem tu: Przehandlowaliśmy leasing. Czekaliśmy jednak z mamą aż jak najwięcej wierzycieli pozwalnia te giętarki spod egzekucji, żeby kasy ze zlicytowania giętarek nie trzeba było dzielić pomiędzy wierzycieli. I w końcu mama dzwoni do kancelarii komornika i pyta pracownicę komornika co z tymi giętarkami a ta na to, że zostały zwolnione. Przejąłem słuchawkę i mówię że nie miała pani komornik prawa tego zrobić. Pracownica mi na to że musieli zwolnić giętarki bo to własność banku (przeczytaj też: Czy bank ukradł giętarke?) A jej na to że absolutnie nie i nie znają prawa, bo komornik zwalnia rzecz tylko na wniosek wierzyciela a jak właściciel zajętej u dłużnika rzeczy nie złoży w ciągu 30 dni powództwa przeciwegzekucyjnego, to rzecz można zlicytować. Ta dalej swoje, że nie można, bo to własność banku. Ja jej na to, że o tym czy to naprawdę własność banku, decyduje w takiej sytuacji sąd rozpatrując powództwo przeciwegzekucyjne, ale tu bank się spóźnił a wcześniej zlekceważył pismo mamy wzywające do dosłania umowy leasingu i giętarki można było zlicytować. Spanikowana pracownica powiedziała żebyśmy zadzwonili „jutro” to nam dadzą odpowiedź. Nie dzwoniliśmy już, bo po co.

Jak na mój gust to mamy sytuację w której komornik bezprawnie zwolniła giętarki i mama jako wierzyciel straciła przez to szansę na odzyskanie długu. Można więc pozwać panią komornik o odszkodowanie z tego tytułu i w ten sposób odzyskać pieniądze – wyegzekwować wyrok.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

28/02/2011

Komentarze do 'Będzie odszkodowanie od pani komornik?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Będzie odszkodowanie od pani komornik?'.

 1. Ogólnie ciekawa sprawa, daj znać jak się skończy. Dobrze, że to Twoja mama, bo zawsze możesz trochę sądowej awantury zrobić i zachować swoje firmowe stosunki z panią komornik nienaruszone na przyszłość (chyba, że oprócz nazwiska, jest zgodny też adres, to może być pamiętliwa 🙂 )

  A rozmawiałeś z panią komornik, czy z „panią z sekretariatu kancelarii”?

  kolega po fachu

  28 Lut 11 08:06

 2. Na dobrych układach z tą panią komornik wcale mi nie zależy, to kancelaria w przyległej miejscowości a nie mojej. Rozmawiałem z panią z sekretariatu, więcej nie będziemy dzwonić. Mamie napisze teraz pisemko „Wnoszę o wyznaczenie terminu licytacji giętarek…” i zobaczymy jaka będzie reakcja 🙂

  admin

  28 Lut 11 08:13

 3. Komornik zwolnić giętarek oczywiście nie miał prawa – egzekucję prowadzi się z przedmiotów znajdujących się we władaniu dłużnika, a nie z przedmiotów stanowiących jego własność. To przecież elementarz – a przynajmniej dla komornika powinien być. Znajdowały się w jego władaniu? To egzekucję trzeba prowadzić bez względu na to, czyją te przedmioty są własnością. Właściciel rzecz jasna ma prawo domagać się zwolnienia spod egzekucji. Jeśli tego nie zrobi, to jedyne co mu przysługuje, to roszczenie o bezpodstawne wzbogacenie wobec dłużnika, gdyż kosztem właściciela zmniejszył się dług dłużnika. Oczywiście można domagać się tylko kwoty zmniejszonego długu, a nie wartości utraconego sprzętu.

  Pjaj

  28 Lut 11 19:58

 4. A czy nie uważacie tego postępowania za nieetyczne?

  Co byście powiedzieli gdybyście to wypożyczyli giętarki komuś kto znajdzie się w kłopocie?

  I musicie się „kopać z koniem”
  Dlaczego jako właściciel mam pisać pisma do każdego wierzyciela z osobna.
  Czyż nie powinno wystarczyć pismo (czy cokolwiek innego) udowadniające prawa do przedmiotu?

  Tom

  16 Mar 12 00:37

 5. Jak się sprawa zakończyła?

  grzegorz

  4 Paź 13 19:37

 6. Postępowanie egzekucyjne wciąż się toczy – z nieruchomości. Prawdopodobnie jednak nic komornik nie wyegzekwuje dla mamy, bo wierzycieli jest mnóstwo i nieruchomość obciążona jest hipoteką. I dopiero gdy postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, to ewentualnie zajmiemy się tematem odszkodowania.

  admin

  4 Paź 13 19:54

 7. Jakieś postępy w sprawie?
  Swoją drogą czy właściciel, pomimo niezłożenia w terminie pozwu z 841 KPC, nie ma później żadnego roszczenia do wierzyciela? W końcu – w przypadku skutecznej egzekucji – wierzyciel uzyskał zaspokojenie z majątku osoby trzeciej…

  SV

  26 Mar 14 21:58

 8. Właśnie dosłownie wczoraj sporządziłem dla mamy pismo: „Wnoszę o oszacowanie i wyznaczenie terminu licytacji giętarki GEKA HYD 55.”

  I zobaczymy, co pani komornik mamie odpisze. 😉

  Nie, właściciel rzeczy nie ma już wówczas możliwości prawnej domagać się od wierzyciela czegokolwiek.

  admin

  26 Mar 14 23:44

 9. i co tam pani komornik napisała i jak dalej sprawy sie tuczą?

  grzegorz

  2 maja 14 12:28

 10. I cisza :-). Podejrzewam, że będzie chciała jakby nigdy nic umorzyć, bo już było wysłuchanie (zanim odebrała wniosek to posłała wysłuchanie – przed umorzeniem).

  admin

  2 maja 14 12:46

 11. i jak tam postępowanie egzekucyjne?

  grzeggorz

  21 Lis 17 22:09

 12. Sprawa w toku, trzeba będzie złożyć zawiadomienie do prokuratury ale nie przeciwko komornikowi. Niebawem napisze więcej.

  admin

  22 Lis 17 07:04

Skomentuj