Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dobry z Pana kolega. Lichwiarz.

komentarze 2

I znowu mail – zapytanie w sprawie windykacji:

Z uwagą przeczytałem informacje o Państwa Firmie na stronie www, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, jak musi być udokumentowane zaistnienie długu, aby Firma … mogła podjąć się windykacji?

Pożyczyłem koledze w czerwcu 2008r. 10 000zł, spisując przy tym krótką umowę, w której zobowiązał się on do zwrotu pożyczki 11 000zł do sierpnia 2008. Czy taka, bardzo uproszczona, umowa cywilna, może być podstawą do windykacji należności?

Otóż „zaistnienie” długu może być udokumentowane nawet na kolanie, byleby dłużnik podpisał się pod oświadczeniem, że jest winien konkretną kwotę i komu i jeszcze dobrze (ale nie koniecznie) do kiedy zobowiązuje się zwrócić.

A w Pana przypadku ta lichwa – czyli 1000 zł. więcej po 2 miesiącach (od 10.000 zł.) nie przejdzie w sądzie. Panie „Kolego”. 10% odsetek po 2 miesiącach, zaiste „koleżeńska” pożyczka. W skali roku 60%… lichwa jak złoto…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

24/02/2011

kategoria lichwa

Komentarze do 'Dobry z Pana kolega. Lichwiarz.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dobry z Pana kolega. Lichwiarz.'.

 1. Przekroczenie odsetek maksymalnych, ale czy to lichwa? Raczej nie. Nazywanie lichwą wszystkiego co powyżej (aktualnie) 21% to demagogia.

  Dwa pytania pomocnicze:
  1/ Dlaczego banki dają kredyty na RRSO wyższe niż odsetki maksymalne i nikt tego lichwą nie nazywa?
  2/ Czy jak pożyczę koledze stówkę, a on mi odda następnego dnia stówkę plus piwo, to jestem lichwiarzem?

  Do rzeczy: 10 tysięcy to nie w kij dmuchał kwota i ryzyko zawsze istnieje. Stosując się do przepisu, po dwóch miesiącach za takie ryzyko moglibyśmy żądać tylko 350zł. A jak widać, pożyczka była ryzykowna, bo nawet nie została oddana.

  kolega po fachu

  24 Lut 11 23:53

 2. Odsetki wyższe od (na dzień dzisiejszy) tych które podałeś a więc 21% to odsetki znane potocznie jako lichwiarskie, bezwzględnie i nienależne. W skład RRSO wchodzi np. prowizja za przyznanie kredytu i ubezpieczenie a nie tylko odsetki nominalne a to właśnie tylko odsetek nominalnych dotyczy to ograniczenie „antylichwiarskie”. Jest to zapewne ewidentne obchodzenie tego ograniczenia i wiele się o tym mówi(ło), ale tak wolno. Natomiast aby doszło do przestępstwa lichwy (czyli osobna kwestia – odpowiedzialności karnej), to jeszcze musi zaistnieć przymusowe położenie pożyczkobiorcy o czym pisałem tu: http://pamietnikwindykatora.pl/2011/02/22/02-dziennie-i-wspolnosc-majatkowa-z-zona-a-upowazniona/

  Postawienie z własnej woli piwa pożyczkodawcy to oczywiście inna sprawa. Można zupełnie bezinteresownie (bez tła pożyczkowego) postawić komuś piwo więc to też nie jest lichwa.

  admin

  25 Lut 11 05:21

Skomentuj