Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

0,2% dziennie i wspólność majątkowa z żoną. A upoważniona?

komentarze 2

Taki mail od potencjalnego klienta:

Zainteresowani jesteśmy Państwa ofertą windykacyjną. Firma nasza zajmuje się handlem materiałów budowlano-wykończeniowych. Sprzedaliśmy dla klienta spod Łomży towar zgodnie z fakturą z dn,30.12.2008 z terminem płatności 7 dni o wartości 8 870zł. Odbiór faktury jak też towaru z wz mamy potwierdzony przez żonę klienta. Na fakturze mamy adnotację „zobowiązuję się zapłacic 0,2% za każdy dzień zwłoki”. Wielokrotnie kontaktowaliśmy się z klientką w sprawie zapłaty, twierdziła, że ma chwilowe problemy z zapłatą, obiecywała, że w niedługim czasie zapłaci tylko wreszcie dostanie kredyt na firmę z banku; raz wysłaliśmy ostateczne wezwanie do zapłaty. Klient ma zapewne z żoną wspólność majątkową, dochód z gospodarstwa rolnego lub z renty strukturalnej.

0,2% dziennie odsetek daje w stosunku rocznym daje 73%odsetek – lichwa jak się patrzy. No, inaczej – są to odsetki potocznie nazywane jako lichwiarskie i sąd takich odsetek nie zasądzi. Prawdopodobnie zmniejszyłby je do odsetek maksymalnych czyli czterokrotności aktualnej stopy kredytu lombardowego NBP. Lichwa jako taka jest karalna ale trzeba by wykazać, że sprzedający wykorzystał przymusowe położenie kupującego, który musiał dokonać zakupu u niego bo inaczej bp. padłaby mu firma, nie miałby co jeść, itd. Jeżeli takiego przymusu nie było, to nie ma przestępstwa lichwy a jedynie lichwiarskie odsetki które sąd „zbije”.

To że dłużnik ma wspólność majątkową z drugim współmałżonkiem, to raczej problem a nie udogodnienie, bo ze wspólności nie można prowadzić egzekucji długu jeżeli tylko jedno ze współmałżonków jest dłużnikiem a drugie nie i nie wyraziło zgody na zaciągnięcie długu.

Przy czym, mamy tu taką sytuację, w której żona podpisała się na fakturze a nie wiemy, czy była do tego upoważniona. Mąż może twierdzić przed sądem i to skutecznie, że nie miała od niego upoważnienia i wnosić o oddalenie powództwa przeciwko niemu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

22/02/2011

Komentarze do '0,2% dziennie i wspólność majątkowa z żoną. A upoważniona?'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '0,2% dziennie i wspólność majątkowa z żoną. A upoważniona?'.

  1. A bezpodstawne wzbogacenie? Towar zostal przeciez dostarczony?

    PogromcaWspolnot

    22 Lut 11 23:59

  2. Myślę że masz rację z tym że przeciwko osobie która ten towar odebrała.

    admin

    23 Lut 11 05:50

Skomentuj