Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik – spółka cywilna – jej nie pozywa się, uważaj

komentarzy 8

Tak dokładniej, no właśnie, dłużnikiem są wspólnicy spółki cywilnej a nie taka spółka. Jak masz zamiar sprzedać coś na krechę spółce cywilnej to najpierw obowiązkowo żądaj odpisów z ewidencji Działalności Gospodarczej każdego z jej wspólników. To przeciwko każdemu z nich solidarnie będziesz wnosił pozew, jak spółka nie zapłaci. Spółki cywilnej bowiem nie można pozwać bo coś tam… Nie ma osobowości prawnej czy jakoś tak.

Jak nie uzyskasz od wspólników odpisów z EDG to możesz mieć problem z ich pozwaniem – nie będziesz wiedział gdzie mieszkają. Często jest bowiem tak że spółka cywilna ma siedzibę w innej miejscowości a dłużnicy mieszkają gdzie indziej. Dzwonisz do Urzędu Miejskiego w miejscowości w której siedzibę ma spółka, pytasz czy wspólnicy Iksiński i Igrekowski są tam zarejestrowani jako przedsiębiorcy, bo potrzebujesz ich adresy do pozwu. A tu wała, uprzejma pani w EDG mówi Ci że tacy u nich nie figurują. I masz problem. Przeczytaj: Jak znaleźć adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

12/02/2011

kategoria: pozew

Komentarze do 'Dłużnik – spółka cywilna – jej nie pozywa się, uważaj'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Dłużnik – spółka cywilna – jej nie pozywa się, uważaj'.

 1. Nie ma zdolności sądowej.

  Zazwyczaj spółka jest rejestrowana w tym samym mieście, co wspólnicy mają DG, więc z tym nie miałem jeszcze problemu. Natomiast pomocna może być umowa spółki, aby wiedzieć, kto w ogóle wchodzi w jej skład.

  Co ważne, jak spółka po pewnym czasie zmieni skład (osobowy), to nowy wspólnik odpowiada również za stare długi. W ten sposób ostatnio z dwuosobowej spółki egzekwuję solidarnie zobowiązanie od trzech osób.

  kolega po fachu

  12 Lut 11 21:42

 2. Kilka miesięcy miałem taką sprawę, – spółka w w Nowym Sączu a wspólnicy w jakichś wioskach.

  admin

  13 Lut 11 05:30

 3. P.S. Dwa lata temu, podobnie, takie sprawy zdarzają się jednak.

  admin

  13 Lut 11 05:34

 4. Poza tym żądanie EDG to raczej zbędna fatyga. Wystarczy, aby po prostu podali dane, razem z NIP i samemu można sprawdzić. Adres znany http://www.stat...

  kolega po fachu

  12 Lut 11 21:49

 5. Chodzi o to aby był to prawdziwy NIP dlatego najlepiej na odpisie z EDG, oczywiście można sprawdzić przez internet. Na EDG czasem jest też PESEL a ten też się może przydać.

  admin

  13 Lut 11 05:31

 6. Jak i gdzie sprawdzić właścicieli spółki znając REGON- (informator rejestrowy GUS nie działa) – lub znając NIP ?

  pytek

  13 maja 11 17:10

 7. Działa jak ta lala:
  http://www.stat.gov.pl/regon/
  wyszukiwanie po NIP lub REGON – do wyboru.

  Rex

  13 maja 11 17:37

 8. Rex napisał : ” Działa jak ta lala ” – to co oni mi tam pokazują, to ja wszystko wiem, no może za wyj. daty rozpoczęcia działalności, ale nazwisk wspólników ani ich adresów, niestety nie podają. Ściśle tajne !
  Żeby chociaż w wyszukiwarce podano w jakiej wsi się rejestrowali, to sprawa byłaby o wiele prostsza. Po przysłowiowej ” nitce do kłębka ” można byłoby dojść.
  I jak tu pozwać spółkę cywilną za próbę wyłudzenia nienależnych jej pieniędzy i stosowanie szantażu, zastraszeń i gróźb ?
  Dane identyfikacyjne przedsiębiorców w urzędach miast i gmin niby są jawne, a tak naprawdę dane właścicieli spółki cywilnej są tam nie do zdobycia , bo one nie mają obowiązku rejestrować spółki.
  Prawna paranoja !

  ja

  13 maja 11 20:29

Skomentuj