Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik zawinił, ja płacę. W majestacie prawa.

komentarzy 12

Dłużnik, po wyegzekwowaniu odeń długu, złożył do sądu skargę na czynności komornika twierdząc iż ten zawyżył koszty egzekucyjne. Skarga została uznana, a kosztami postępowania sąd obciążył… no kogo? Zgadza się, mnie. Mnie, czyli wierzyciela który nie nie miał z tym nic wspólnego. Napisałem więc zażalenie, ale nic to nie dało. Sąd odwoławczy utrzymał postanowienie o kosztach a uzasadnienie macie poniżej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

05/02/2011

kategoria: komornik

Komentarze do 'Komornik zawinił, ja płacę. W majestacie prawa.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Komornik zawinił, ja płacę. W majestacie prawa.'.

  1. Hmm… A może jest podstawa do żądania zwrotu tych kosztów od komornika?

    kolega po fachu

    5 Lut 11 22:21

  2. Według mnie sad dobitnie uznał, że to ja mam zapłacić.

    admin

    6 Lut 11 07:27

  3. Przeciez to byly jakieś grosze…

    PogromcaWspolnot

    6 Lut 11 10:05

  4. No ze sto złotych a na zażalenie też chyba sto wydałem. Nie chodzi tyle o kwotę co o krzywdzące prawo, moim zdaniem. No, jak to ja mam płacić za to że komornik się pomylił, przecież to bez sensu. To komornik powinien zapłacić.

    admin

    6 Lut 11 12:13

  5. dura lex sed lex

    melepele

    6 Lut 11 15:09

  6. Nadal uważam, że powinno się tej kwoty dochodzić regresem od komornika – 769 kpc.

    kolega po fachu

    6 Lut 11 15:28

  7. @melepele, to jak przeczytałem znaczy „twarde prawo ale prawo”. W tym wypadku pasowałoby moim zdaniem „głupie prawo ale prawo” albo coś w tym rodzaju.

    admin

    6 Lut 11 15:37

  8. Sprawa jest oczywista – dłużnikowi należy się zwrot od wierzyciela, natomiast wierzyciel ma prawo domagać się odszkodowania od komornika. Sąd nie przesądzał w swoim orzeczeniu o istnieniu roszczenia wierzyciela od komornika, a jedynie o zasadzie rozliczeń pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Komornika można będzie więc obciążyć zarówno kosztami postępowania ze skargi jak i kosztami postępowania zażaleniowego, choć w tym ostatnim przypadku można się na zarzut przyczynienia do powstania szkody, skoro zażalenie nie było konieczne, żeby odzyskać pieniądze od komornika.

    Pjaj

    6 Lut 11 21:08

  9. @Pjaj, dzięki dobra robota (chyba). Co prawda, nie będę się sądził o taka kwotę, ale dobrze wiedzieć. I tak jednak uważam, że to komornik powinien zostać obciążony tą kwota bezpośrednio, a nie ja.

    admin

    6 Lut 11 22:00

  10. @kolega po fachu, też racja.

    admin

    6 Lut 11 22:02

  11. Przepraszam, ze wtracam sie do dyskusji, ale art. 769 k.p.c. utracil moc w 2004 roku jako niezgodny z konstytucja…
    Zastosowanie powinien miec art. 23 ust.1 ustawy o komornikach sadowych i egzekucji albo ogolne przepisy o odpowiedzialnosci odszkodowawczej.

    Mozekiedyskomornik

    7 Lut 11 22:04

  12. Opłaty po wyroku Trybunału

    W wyroku z dnia 8 maja 2006 r, sygn. akt P18/05 Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawodawca przyjął model uzależniający opłatę egzekucyjną, będącą elementem wynagrodzenia komornika, od skuteczności egzekucji. Tymczasem umorzenie postępowania ma miejsce wtedy, gdy egzekucja nie była skuteczna, ponieważ dłużnik spełnił świadczenie dobrowolnie. Dlatego zdaniem Trybunału sytuacja, gdy komornik pobiera 15-procentową opłatę, choć sam niczego nie wyegzekwował, narusza Konstytucję. Od dnia opublikowania, wyroku w Dzienniku Ustaw z ustawy o komornikach sądowych i egzekucji znikają zapisy pozwalające komornikowi pobierać opłatę w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela lub z mocy prawa.

    Gosc

    25 Paź 11 19:35

Skomentuj